more_horiz
Wiadomości

USA i Niemcy przekażą wozy bojowe Ukrainie. Jest oświadczenie Bidena i Scholza

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 20:39
USA przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, Niemcy zaś - wozy Marder - ogłosiły oba rządy we wspólnym oświadczeniu po rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza. Ponadto Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.
USA i Niemcy przekażą wozy bojowe Ukrainie
USA i Niemcy przekażą wozy bojowe UkrainieFoto: U.S. Army / Zuma Press / Forum

"Prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili swoją wspólną determinację, by kontynuować dostarczanie koniecznej pomocy finansowej, humanitarnej, wojskowej i dyplomatycznej Ukrainie tak długo, jak jest to potrzebne. W tym celu Stany Zjednoczone zamierzają przekazać Ukrainie wozy bojowe Bradley Fighting Vehicles, a Niemcy zamierzają przekazać Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

Jak dodano, w świetle trwających ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę krytyczną, obaj przywódcy potwierdzili swoje intencje, by w dalszym ciągu wzmacniać obronę powietrzną Ukrainy. W tym celu Niemcy mają dołączyć do Stanów Zjednoczonych i dostarczyć dodatkową baterię systemu Patriot. W grudniu ub.r. Biden ogłosił dostarczenie jednej baterii podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

Kilkadziesiąt wozów bojowych

Według agencji Reutera USA przekażą Ukrainie 50 wozów Bradley w ramach największego dotąd pakietu pomocy zbrojeniowej pochodzącej z magazynów USA, który opiewać będzie na 2,85 mld dolarów.

W jego skład wejść mają też kołowe pojazdy HMMWV (Humvee) i MRAP, a także "duża ilość rakiet i amunicji". Wozy Bradley znajdą się w nich po raz pierwszy. Gąsienicowe pojazdy stanowią znaczące zwiększenie siły ognia w porównaniu do przekazywanych dotąd transporterów M113 i wozów M1117.

Ukraina od dawna zabiegała o przekazanie zarówno bradleyów, jak i marderów. Jeszcze w marcu ub.r. złożyła ofertę kupna od Niemiec starych marderów, kilkakrotnie ponawiając później swoje propozycje.

Według Reutera decyzja o zwiększeniu dostaw broni na Ukrainę obliczona jest na dostarczenie jak największej ilości sprzętu przed spodziewanym zaostrzeniem walk na wiosnę.

Patrioty z Niemiec

Ponadto - jak przekazał korespondent Polskiego Radia w Białym Domu Marek Wałkuski - Niemcy mają dostarczyć Ukrainie baterię rakiet Patriot. Decyzja ta miała zapaść podczas rozmowy telefonicznej prezydenta Joe Bidena oraz kanclerza Olafa Scholza.

***

Łączna wartość sprzętu wojskowego, do którego przekazania zobowiązał się Waszyngton od czasu lutowej inwazji Rosji, to jak dotąd ok. 21,2 mld dol. W amerykańskiej pomocy znalazło się m.in. ponad 2 tys. różnego rodzaju pojazdów.

PAP/Twitter: Marek Wałkuski/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także