more_horiz
Wiadomości

W 2022 roku zabito 116 dziennikarzy. Najwięcej na Ukrainie i w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 05:51
Jak wynika z raportu ogłoszonego przez organizację pozarządową Press Emblem Campaign (PEC), w ubiegłym roku na całym świecie (w 29 krajach) zginęło 116 dziennikarzy.
Najwięcej dziennikarzy zabito w Meksyku
Najwięcej dziennikarzy zabito w MeksykuFoto: breakermaximus/shutterstock

Najniebezpieczniejsze dla przedstawicieli tego zawodu były kraje Ameryki Łacińskiej, gdzie straciło życie 40 dziennikarzy.

34 dziennikarzy zginęło na Ukrainie

Na pogrążonej w wojnie Ukrainie liczba zabitych dziennikarzy, to 34. Czternastu z nich nosiło mundury armii ukraińskiej, a pozostali, to głównie reporterzy wojenni prasy lokalnej.

Zgodnie z ogłoszonym w Genewie i jednocześnie w stolicach krajów Ameryki Łacińskiej komunikatem PEC, Meksyk był - po Ukrainie - drugim krajem świata, w którym zginęło najwięcej dziennikarzy. Większość z siedemnastu zabitych w ubiegłym roku straciła życie z rąk zabójców nasłanych przez meksykańskie kartele narkotykowe, a zabójstwa te – podkreśla PEC – "pozostawały bezkarne".

Czytaj także:

Trzecim krajem świata, w którym zawód dziennikarza stał się szczególnie niebezpieczny, to niewielkie Haiti, pogrążone w chaosie po kataklizmach naturalnych i kryzysach rządowych: zabito tam w ubiegłym roku dziewięciu dziennikarzy.

Przedstawiciele tego zawodu ginęli w ubiegłym roku również m.in. w Kolumbii (czterech zamordowanych), w Hondurasie (trzy ofiary zabójstw) i po dwóch w Brazylii i Ekwadorze.

Press Emblem Campaign: pogarsza się sytuacja w Europie

Prezes Press Emblem Campaign Blaise Lempen wyraził przy okazji ogłoszenia raportu zaniepokojenie "gwałtownie pogarszającą się" sytuacją dziennikarzy w Europie, która – jego zdaniem – jest "najgorsza od czasu w wojny w byłej Jugosławii".

Press Emblem Campaign domaga się radykalnych działań w celu wymierzenia sprawiedliwości zabójcom przedstawicieli zawodu dziennikarskiego, którego wykonywanie staje się w niektórych regionach świata coraz bardziej niebezpieczne.

ms

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także