more_horiz
Wiadomości

Dziennikarze giną, relacjonując wojnę na Ukrainie. "To niedoceniani bohaterowie"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 11:00
6 czerwca na Ukrainie obchodzony jest Dzień Dziennikarza. Ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko przekazał, że "32 dziennikarzy zginęło od początku wojny Rosji z Ukrainą na pełną skalę". 
Dzień Dziennikarza na Ukrainie. Ołeksandr Tkaczenko: w ciągu ośmiu lat wojny straciliśmy ich jeszcze więcej
Dzień Dziennikarza na Ukrainie. Ołeksandr Tkaczenko: w ciągu ośmiu lat wojny straciliśmy ich jeszcze więcejFoto: TT/@nexta_tv

Ołeksandr Tkaczenko podkreślił, że "w tym roku Dzień Dziennikarza ma gorzki smak". - Trwa czwarty miesiąc wojny na pełną skalę i straciliśmy 32 dziennikarzy, a w ciągu ośmiu lat wojny straciliśmy ich jeszcze więcej - ocenił ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej. 

Kolejne ofiary wojny

Wśród zabitych podczas wojny reporterów są Ukraińcy, ale także obcokrajowcy. Między innymi w ubiegły poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału zginął francuski reporter Frederic Leclerc-Imhoff, pracownik stacji informacyjnej BFM TV.

Dziennikarze giną, wykonując swoją pracę na froncie i w objętych walkami miastach. Wśród zabitych są reporterzy, którzy stali się ofiarami ostrzałów. W kwietniu w wyniku ataku rakietowego na dom mieszkalny zginęła ukraińska reporterka Radia Swoboda Wira Hyrycz. 24 marca rakieta rosyjska zabiła w Kijowie rosyjską dziennikarkę mediów niezależnych Oksanę Baulinę.

"Nie ma słów, by wyrazić naszą wdzięczność za ich służbę"

5 czerwca pojawiła się informacja, że 55-letni holenderski ochotnik Ron Vogelaar zginął w walkach na Ukrainie. W maju media informowały o śmierci innego obywatela Niderlandów, który walczył po stronie ukraińskiej z Rosjanami. Według mediów w walkach ma uczestniczyć około 80 Holendrów.

Informację o śmierci Holendra, obok trzech innych zagranicznych ochotników z Francji, Australii i Niemiec, podał Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wszyscy zginęli w tym samym czasie. Okoliczności śmierci ochotników nie zostały podane do publicznej wiadomości.

"Nie ma słów, by wyrazić naszą wdzięczność za ich służbę i ostateczne poświęcenie. To niedoceniani bohaterowie, którzy przybyli tutaj, aby bronić wartości, w które wierzyli" - napisano w oświadczeniu Legionu. Wśród 32 zabitych dziennikarzy są również tacy, którzy pełnili służbę wojskową i zginęli w trakcie działań bojowych. 

Czytaj więcej:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nt

Zobacz także

Zobacz także