Jens Stoltenberg o współpracy UE i NATO: Putin chciał nas podzielić, ale poniósł porażkę

2023-01-10, 22:53

Jens Stoltenberg o współpracy UE i NATO: Putin chciał nas podzielić, ale poniósł porażkę
UE i NATO bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, rosyjska napaść na Ukrainę zbliżyła obie organizacje. Foto: PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

Unia Europejska i NATO bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, rosyjska napaść na Ukrainę zbliżyła obie organizacje. Wspólną deklarację jeszcze bardziej zacieśniającą współpracę podpisali w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Padły też apele o dalsze dozbrajanie Ukrainy - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.

- Prezydent Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni i chciał też nas podzielić. W obu przypadkach poniósł porażkę. Rosyjskie oddziały zostały wyparte przez waleczne ukraińskie siły zbrojne. NATO i Unia Europejska jednoczyły się we wspieraniu Ukrainy - mówił szef Sojuszu.

Skutki rosyjskiej agresji

W podobnym tonie komentował przewodniczący Rady Europejskiej. - Rosyjska napaść na Ukrainę ma dwa, niezamierzone przez Putina skutki - wzmocniła ona Unię Europejską i NATO i jeszcze bardziej zbliżyła nas do siebie - podkreślał Charles Michel. W podpisanej deklaracji jest zapewnienie o wsparciu dla Ukrainy. Sekretarz generalny NATO apelował o szybkie zwiększanie dozbrojenia, bo Rosja, mimo ponoszonych strat, nie rezygnuje z wojny.

- Widzimy, że Rosja ponosi ogromne straty na Ukrainie dzięki odwadze ukraińskich żołnierzy, oraz profesjonalizmowi i oddaniu ukraińskich sił zbrojnych. Nie powinniśmy jednak lekceważyć Rosji. Mobilizuje ona jeszcze więcej żołnierzy. Stara się zdobyć więcej wyposażenia, więcej amunicji. Rosjanie są nawet gotowi cierpieć, ale kontynuować wojnę i nie ma żadnych oznak, by prezydent Putin zmienił cel brutalnej wojny przeciwko Ukrainie - podkreślał szef Sojuszu.

Czytaj także:

Ta wojna - jak napisano w unijno-NATO-wskiej deklaracji - jest zagrożeniem dla europejskiego bezpieczeństwa, a filarem kolektywnej obrony pozostaje NATO i europejska obronność musi być wzmacniania w uzupełnieniu do Sojuszu.

Jens Stoltenberg zwrócił uwagę, że przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO będzie oznaczało, że 96 procent obywateli Unii znajdzie się pod ochroną Sojuszu. Przypomnijmy, spośród unijnych krajów, oprócz Szwecji i Finlandii, poza NATO pozostają Austria, Cypr, Irlandia i Malta.

Posłuchaj

UE i NATO bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, rosyjska napaść na Ukrainę zbliżyła obie organizacje (Beata Płomecka/IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej