more_horiz
Wiadomości

Fuzja Orlenu i Lotosu. Litewski ekonomista: korzyści dla całego regionu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 12:24
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos jest bardzo ważna dla Litwy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą oraz wojny gospodarczej tego państwa z Europą - podkreślił litewski ekonomista i analityk finansowy Marius Dubnikovas. Do polskiego koncernu należy największa w krajach bałtyckich rafineria w Możejkach.
Rafineria Możejki na Litwie, zakupiona przez Orlen w 2006 roku
Rafineria Możejki na Litwie, zakupiona przez Orlen w 2006 rokuFoto: orlenlietuva.lt

Marius Dubnikovas w wywiadzie opublikowanym w portalu Delfi, mówiąc o połączeniu obu polskich spółek, zaznaczył, że fuzje pozwalają na większe inwestycje i pozyskanie większego kapitału.

- Oznacza to, że spółka będzie mogła dalej rozwijać przerób paliw i energii. Tych zdolności brakuje w Europie, a są one bardzo ważne - ocenił litewski ekonomista. - Te inwestycje mogą trafić też do Możejek, co może być gwarancją, że przyniesie to korzyści całemu regionowi - dodał.

Duże inwestycje i niezależność

Marius Dubnikovas zwrócił również uwagę, że fuzja Orlenu i Lotosu pozwoli na bardziej swobodny rozwój innych źródeł energii.

- Gospodarstwa domowe nie będą mogły już uczestniczyć w tym procesie, gdyż wymaga to państwowego i dużego kapitału - powiedział ekonomista. - Łączenie się firm energetycznych może umożliwić realizacje takich inwestycji. To gwarantuje również niezależność energetyczną państw, gdzie takie firmy działają - wyjaśnił litewski specjalista.

Finansowe zaplecze

Wskazał też, że wojna na Ukrainie pokazała, że nie trzeba posiadać własnych surowców, aby tę samodzielność uzyskać. Jego zdaniem potrzebne są tylko inwestycje w budowę obiektów wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych. Do tego celu trzeba mieć mocne zaplecze finansowe.

Litewski specjalista uważa, że fuzja oznacza również możliwości pozyskania większego kapitału.

Rafineria w Możejkach

Marius Dubnikovas ocenił też, że kupno 17 lat temu rafinerii w Możejkach przez PKN Orlen wzmocniło gospodarkę Litwy, a także relacje na linii Wilno-Warszawa.

- Ta współpraca to mocna deklaracja ze strony Polski i działanie, które się opłaciło - oświadczył ekonomista. - Widzimy, jakie są intencje sąsiadów ze wschodu. Byłoby znacznie gorzej, gdybyśmy w Możejkach mieli kapitał rosyjski - dodał.

Posłuchaj
00:56 ekonomlitwa.mp3 Litewski ekonomista: fuzja Orlenu i Lotosu jest ważna dla Litwy. Korespondencja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

PKN Orlen nabył litewską rafinerię w Możejkach w 2006 roku. Obecnie "Orlen Lietuva" jest największą firmą na Litwie i największym płatnikiem podatków w tym kraju.

Czytaj także:

IAR/fc/kor

Zobacz także

Zobacz także