Szczyt UE-Ukraina. Warszawa i Wilno koordynują działania ws. unijnej perspektywy Kijowa
Polska i Litwa chcą wpisać do deklaracji na szczyt Unia Europejska - Ukraina obietnicę rozpoczęcia negocjacji członkowskich Brukseli z Kijowem. Powiedzieli o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej dyplomaci z tych krajów. Szczyt odbędzie się 3 lutego na Ukrainie.
2023-01-16, 10:49
To będzie pod wieloma względami wyjątkowy szczyt - pierwszy od czasu rosyjskiej napaści pod koniec lutego i pierwszy od czasu otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do Unii w czerwcu ubiegłego roku. I jak mówią dyplomaci z Polski i Litwy, deklaracja po tym szczycie też powinna być inna i nie może powtarzać zapisów z dotychczasowych szczyt.
Ostatni raz liderzy europejskich instytucji i prezydent Ukrainy spotkali się w październiku 2021 r. - W deklaracji po tym szczycie musi być uznanie postępów, które zrobiła Ukraina na europejskiej drodze - podkreślił jeden z dyplomatów. Ponadto w deklaracji mają być też zapisy dotyczące ściślejszej współpracy gospodarczej Unii z Ukrainą, co ma zapewnić jej dostęp do jednolitego, europejskiego rynku.
Szczyt UE-Ukraina. Rosyjscy zbrodniarze wojenni. Poniosą konsekwencje?
Ma być też obietnica pociągnięcia rosyjskich zbrodniarzy wojennych do odpowiedzialności. Obecnie trwają dyskusje w Unii na temat utworzenia specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.
Posłuchaj
- Atak na Dniepr. Szef dyplomacji UE: rosyjskie zbrodnie nie pozostaną bezkarne
- "UE musi stale wywierać presję na Rosję i pomagać Ukrainie". Jest deklaracja szefowej KE
- Integracja Ukrainy z UE. Premier Szmyhał: w dwa lata wynegocjujemy przystąpienie do Wspólnoty
IAR/pb
REKLAMA