more_horiz
Wiadomości

Niemieckie decyzje ws. pomocy Ukrainie. Prezydent Litwy w Davos ocenił sytuację

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 11:25
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Litwy wyjaśnił, że społeczeństwo niemieckie powoli zmienia swoje nastawienie do tego konfliktu. Stąd jak ocenił Gitanas Nauseda, decyzje niemieckich władz, dotyczące pomocy Ukrainie, zapadają później niż na przykład w Polsce czy na Litwie.
Davos: Gitanas Nauseda o decyzjach Niemiec w sprawie pomocy Ukrainie
Davos: Gitanas Nauseda o decyzjach Niemiec w sprawie pomocy UkrainieFoto: FORUM/REUTERS/ARND WIEGMANN

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda mówił, że w krajach Unii Europejskiej są różne nastroje społeczne w kwestii wojny na Ukrainie.

- Nie możemy zignorować tego, że nastawienie niemieckiego społeczeństwa jest zupełnie inne niż na Litwie. Niektórzy politycy muszą brać pod uwagę taką sytuację. Czasami to jest przyczyna tego, że niektóre decyzje w bardzo ważnych krajach Unii Europejskiej i NATO zapadają później, niż tego wszyscy by oczekiwali i życzyli sobie. To jest przyczyną tego, czemu widzimy opóźnienia w procesie decyzji - wyjaśniał Nauseda.

Leopardy dla Ukrainy. Prezydent Duda o brygadzie pancernej

Od kilku miesięcy trwają rozmowy na temat przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Pojazdy są na wyposażeniu kilku armii krajów Unii Europejskiej. Leopardy są produkowane przez Niemcy, dlatego Berlin musi wyrazić zgodę na przekazanie ich państwu, które nie jest w NATO.

Decyzja o wsparciu sojuszników dla Ukrainy ma zapaść jeszcze w tym tygodniu w niemieckim Ramstein.

- Liczę, że państwa sojusznicze przekażą Ukrainie po kilka, kilkanaście czołgów Leopard 2, żeby powstała z tego przynajmniej brygada pancerna dla Ukrainy. Niemcy muszą wyrazić zgodę, bo tak są sformułowane kontrakty, ale proces trwa - powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda w Davos.

Duda podkreślił, że decyzję w tej sprawie podjął już rząd brytyjski dysponujący czołgami Challenger 2. - To są także bardzo nowoczesne czołgi, na pewno będą dla Ukrainy wsparciem. Dlatego wielkie podziękowania i wielki ukłon dla władz brytyjskich, dla pana premiera Rishiego Sunaka za tę decyzję -  zaznaczył prezydent.

Posłuchaj
00:33 12150435_1.mp3 Gitanas Nauseda o decyzjach Niemiec w sprawie pomocy Ukrainie (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Adam Bielan, europoseł i prezes Republikanów w Polskim Radiu 24

IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także