Pułapy cenowe na rosyjską ropę. Gospodarczy liderzy porozumieli się w tej sprawie
Państwa grupy G7, Unia Europejska oraz Australia zgodziły się na dwa pułapy cenowe na rosyjskie produkty naftowe. Jeden będzie dotyczył produktów, które są sprzedawane z premią do ropy (benzyna, olej napędowy), a drugi produktów, które są sprzedawane z dyskontem do ropy (na przykład mazut).
2023-01-21, 10:02
Decyzja ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu. Ma również posłużyć stabilizacji światowych cen energii przy jednoczesnym złagodzeniu negatywnych konsekwencji dla dostaw energii do krajów trzecich. Decyzja o pułapach cen ropy została uzgodniona podczas zdalnego spotkania wiceministrów finansów.
"Wiceministrowie przyznali, że dotychczasowe ograniczenie cen rosyjskiej ropy osiąga podwójny cel koalicji Price Cap - ograniczenie dochodów Rosji z eksportu ropy i ustabilizowanie globalnych dostaw energii" - czytamy w oświadczeniu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.
Kraje uzgodniły, że w marcu przeprowadzą audyt osiągniętych celów sankcyjnych i ewentualnie dostosują parametry cenowe do sytuacji na globalnym rynku.
Limit cenowy na rosyjską ropę. Uzgodnienia państw G7 i UE
5 grudnia państwa G7 i Unia Europejska wprowadziły limit cenowy na rosyjską ropę transportowaną drogą morską w wysokości 60 dolarów za baryłkę, w celu ograniczenia zdolności Kremla do finansowania agresji na Ukrainę. Ubezpieczyciele rynku naftowego, którzy w większości mają siedziby na Zachodzie, mają zakaz ubezpieczenia handlu rosyjską ropą wycenianą powyżej limitu. Sankcje nie obejmują ropy przesyłanej ropociągami.
REKLAMA
- Zaczął obowiązywać limit cenowy na handel rosyjską ropą. Ma zniechęcić Kreml do prowadzenia wojny na Ukrainie
- Rosja zastanawia się nad odwetem za limit cen na ropę. Putin straszy "ograniczeniem produkcji"
- Rośnie import rosyjskiej ropy do Włoch, Grecji i Rumunii. Czy limit cenowy zmieni ten trend?
Zobacz: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 3 Polskiego Radia
IAR
asp
REKLAMA