more_horiz
Wiadomości

Limity cenowe na rosyjską ropę. Jest zgoda państw UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 18:14
Jest zgoda unijnych krajów na limity cenowe na rosyjską ropę. Finalna decyzja zostanie podjęta w trybie obiegowym w niedzielę. Ostatnim krajem, który dał zielone światło dla sfinalizowania procedur była Polska, przewodząca państwom opowiadającym się za jak najniższym limitem.
Jest zgoda krajów UE na limity cenowe na rosyjską ropę
Jest zgoda krajów UE na limity cenowe na rosyjską ropęFoto: Shutterstock/MDart10

Limit został ustalony na poziomie 60 dolarów za baryłkę a Unia skonsultowała to także z grupą G7. To o 10 dolarów mniej niż proponowała Komisja. Dodatkowo, na wniosek Polski, Litwy i Estonii ma być przejrzysty mechanizm dostosowujący ceny rosyjskiej ropy do wahań rynkowych. Cena ma być obniżana o 5 procent lub więcej.

Lekkie złagodzenie sankcji

Powodem wprowadzenia pułapów cen jest chęć obniżenia wpływów do rosyjskiego budżetu.
W przypadku Unii, która uzgodniła kilka miesięcy temu embargo na rosyjską ropę i które ma wejść w życie 5 grudnia oznacza to wprowadzenie zmian i lekkie złagodzenie sankcji, choć niektórzy nazywają to dostosowaniem. Europejskie firmy będą mogły oferować ubezpieczenia statkom przewożącym ropę tylko jeśli została ona zakupiona poniżej ustalonego pułapu.

Posłuchaj
00:47 12080325_1.mp3 Jest zgoda krajów UE na limity cenowe na rosyjską ropę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Polska i kraje bałtyckie zgodziły się na to, ale warunkiem było, oprócz mechanizmu dostosowującego ceny ropy do wahań rynkowych, także przedstawienie przez Komisję Europejską projektu dziewiątego pakietem sankcji wobec Rosji i rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja rozpocznie konsultacje z 27-mką w niedzielę.

Czytaj także:

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także