more_horiz
Wiadomości

Zimowa wojna Putina. Stoltenberg: musimy spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 12:37
- Musimy spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy w Europie - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Bukareszcie.
Dystrybucja pomocy humanitarnej w Iziumie
Dystrybucja pomocy humanitarnej w IziumieFoto: EPA/Sergey Kozlov

Stoltenberg zwrócił uwagę, że Rosja, atakując cele cywilne, chce złamać wolę walki Ukraińców. Wyraził przekonanie, że to się nie uda.

Powtórzył jednocześnie, że NATO powinno robić jeszcze więcej, by Rosja nie wygrała wojny. W przeciwnym razie będzie to sygnał dla innych autorytarnych przywódców, że mogą osiągać swoje cele, sięgając po metody siłowe - zaznaczył.

Zima jako broń

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy przemawiała sekretarz generalny NATO, na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wcześniej w sieciach społecznościowych informowano o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego i marynarki wojennej na Morzu Czarnym.

- Putin ponosi porażkę na Ukrainie. Odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę gazową, linie wysokiego napięcia, próbując pozbawić Ukraińców wody, prądu, światła i ogrzewania. Musimy wspierać Ukrainę, bo widzimy, że Putin próbuje użyć zimy jako broni, sprowadzając ogromne cierpienie na naród ukraiński - mówił Jens Stoltenberg.

Ogrom cierpienia i brutalności

- Należy spodziewać się dalszych ataków - podkreślił Stoltenberg, zwracając uwagę, że gdy siły rosyjskie nie radzą sobie na polu bitwy, intensyfikują ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy.

- Prezydent Putin i Rosja zademonstrowały gotowość do zadawania ogromnego cierpienia i brutalności nieznanych od II wojny światowej - dodał.

Czytaj także:

Niemieckie patrioty na Ukrainie. Szatkowski: to kwestia bilateralnych ustaleń między Berlinem a Kijowem

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także