more_horiz
Wiadomości

"Kryzys czołgowy" w niemieckich władzach. Apele do Zielonych i FDP o wyjście z koalicji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 12:40
Niemiecka koalicja rządząca (tworzona przez SPD, Zielonych i FDP) przechodzi "czołgowy kryzys" - ocenia portal dziennika "Bild". Politycy FDP i Zielonych chcą szybkich dostaw czołgów na Ukrainę, ale lider SPD kanclerz Olaf Scholz się temu sprzeciwia.
Na pierwszym planie kanclerz Olaf Scholz (SPD, z prawej) i wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni). W tle Christian Lindner (lider FDP, minister finansów) i szefowa MSW Niemiec  Nancy Faeser (SPD)
Na pierwszym planie kanclerz Olaf Scholz (SPD, z prawej) i wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni). W tle Christian Lindner (lider FDP, minister finansów) i szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser (SPD)Foto: ANNEGRET HILSE / Reuters / Forum

Sekretarz frakcji parlamentarnej chadeckiej Unii CDU/CSU Thorsten Frei powiedział "Bildowi", że "jeśli trzy partie nie mogą dojść do porozumienia w tak centralnych kwestiach, to powinny wreszcie działać konsekwentnie i szukać nowego początku w innych okolicznościach". - W każdym razie jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność - dodał.

- Oznacza to, że CDU/CSU jest gotowa do podjęcia negocjacji z FDP i Zielonymi w celu utworzenia koalicji bez SPD i zastąpienia kanclerza Scholza - twierdzi "Bild".

"FDP i Zieloni powinni zatem wyjść z koalicji"

Ekspert CDU do spraw zagranicznych Norbert Roettgen stwierdził w rozmowie z tym dziennikiem, że "FDP i Zieloni muszą zadać sobie pytanie, czy są gotowi podzielić się odpowiedzialnością za tę porażkę wbrew własnym przekonaniom".

Z kolei lider CDU z Dolnej Saksonii Sebastian Lechner otwarcie wzywa FDP i Zielonych do zdradzenia Scholza - pisze "Bild". - FDP i Zieloni zdają sobie teraz sprawę, jak prawidłowy i ważny dla roli Niemiec w świecie jest kurs Unii i adenauerowskie zaangażowanie na Zachodzie - powiedział Lechner w rozmowie z portalem gazety.

Czytaj także:

- Nie uda się to z SPD. FDP i Zieloni powinni zatem wyjść z koalicji Ampel (koalicja SPD, Zielonych i FDP nazywana jest od kolorów partii koalicją Ampel, czyli sygnalizacji świetlnej - red.): Jamajka (koalicja jamajska, czyli czarno-zielono-żółta od kolorów partii CDU/CSU, Zielonych i FDP - red.) byłaby lepsza dla Niemiec! - uważa Lechner.

"Kanclerz zawstydza Niemcy"

W koalicji panuje potężny kryzys. Polityk ds. obrony z FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann zarzuciła rządowi federalnemu "marną" komunikację w debacie o czołgach. Komunikacja Scholza jest "katastrofą" - stwierdziła. "Nikt spoza SPD nie przychodzi kanclerzowi z pomocą" - zauważa "Bild".

Ekspert ds. obrony z CDU Johann Wadephul powiedział "Bildowi": "Nigdy wcześniej partner koalicyjny nie złożył takiego oświadczenia o braku zaufania do kanclerza jak pani Strack-Zimmermann".

Dla polityka CDU ds. wewnętrznych Alexandra Throma jest jasne, że "kanclerz zwleka i tym samym zawstydza Niemcy przed światem". Scholz "oszukuje też swoich partnerów koalicyjnych, FDP i Zielonych" - uważa chadek.

Zobacz również:

[PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA] Marcin Przydacz: czułbym się pewniej, gdyby zgodę ws. leopardów potwierdził kanclerz Niemiec

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także