more_horiz
Wiadomości

Francuskie media: Niemcy ugięły się pod presją Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 08:44
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin nie będzie się sprzeciwiał, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Minister mówiła o tym w wywiadzie dla francuskiej stacji LCI. Jak podaje portal TVP, Info dziennikarze tej telewizji komentują, że "Niemcy ugięły się pod presją Polski" i podkreślają "niezwykłą śmiałość polskich władz".
Polska wspiera tworzenie koalicji na rzecz wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę
Polska wspiera tworzenie koalicji na rzecz wysłania czołgów Leopard 2 na UkrainęFoto: Shutterstock.com/Mike Mareen

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zadeklarowała, że strona niemiecka nie będzie się sprzeciwiać przekazaniu przez Polskę czołgów Leopard Ukrainie. Polityk mówiła o tym w wywiadzie dla francuskiej telewizji, po posiedzeniu francusko-niemieckiej Rady ministrów, które odbyło się wczoraj w Pałacu Elizejskim. Jednym z głównych tematów rozmów było wsparcie Zachodu dla Ukrainy.

Wypowiedź szefowej niemieckiego MSZ

Annalena Baerbock była pytana w stacji LCI o reakcję jej kraju, gdyby Polska wysłała czołgi Leopard Ukraińcom bez zgody Niemiec, które są ich producentem. - Są pewne zasady i kontrole do przeprowadzenia. Dyskutujemy z naszymi partnerami. Na razie takie pytanie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie-  - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ. Pytana wprost przez dziennikarza LCI o to, czy rzeczywiście jej kraj nie sprzeciwi się przekazaniu przez Polskę Leopardów Ukrainie, odparła: "Tak, dobrze mnie Pan zrozumiał".

Kilka godzin wcześniej niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział podczas wizyty w Paryżu, że wysłanie czołgów na Ukrainę wymaga ścisłej koordynacji z zachodnimi sojusznikami. - Mamy zasadę, która jest ważna: pracujemy razem i koordynujemy nasze działania - podkreślił niemiecki kanclerz.

W ostatnich dniach kilka europejskich państw, w tym Polska, zadeklarowało gotowość do wysłania Leopardów na Ukrainę. Do tej pory brakowało jednak zgody niemieckich władz.

O mediach francuskich

Jak podaje portal TVP Info, oświadczenie szefowej niemieckiego MSZ skomentowała stacja LCI. Oceniła, że "Niemcy ugięły się pod presją Polski", zaś polskie władze "są niezwykle śmiałe”.

- Jest pewne, że wojna na Ukrainie przesunęła środek ciężkości Europy na Wschód. Widać dobrze, że kraje najbardziej aktywne w sferze dyplomacji i obronności to już nie dawni ojcowie chrzestni Europy - tacy jak Niemcy czy Francuzi - którzy teraz pozostają trochę w tyle - mówił Guillaume Roquette, szef redakcji tygodnika "Le Figaro Magazine", wedle cytatu przytoczonego przez TVP Info

Czytaj także:

***

PAP/IAR/in./TVP Info/in./

***

***

Zobacz także

Zobacz także