more_horiz
Wiadomości

Biały Dom wyśle na Ukrainę czołgi Abrams? Amerykańskie media podają przełomowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:00
Przełamując długotrwały opór, administracja Bidena planuje wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę. Może to ogłosić już w środę - podał "New York Times".
USA. NYT podaje, że Biały Dom może już w środę zadecydować o wysłaniu na Ukrainę czołgów M1 Abrams
USA. "NYT" podaje, że Biały Dom może już w środę zadecydować o wysłaniu na Ukrainę czołgów M1 AbramsFoto: Shutterstock/StockPhotosLV

"NYT" podkreśla, że byłoby to dużym krokiem naprzód w uzbrojeniu Ukrainy. Powołując się na pragnących zachować anonimowość urzędników, dziennikarze zaznaczają, że Biały Dom może już w środę zapowiedzieć wysłanie ok. 30 czołgów.

"W ciągu ostatniego miesiąca urzędnicy Pentagonu wyrażali wątpliwości co do wysłania abramsów z obawy, jak Ukraina wykorzysta zaawansowane czołgi, które wymagają intensywnego szkolenia i obsługi. Urzędnicy powiedzieli, że dotarcie do ukraińskich pól bitewnych może faktycznie potrwać lata" - podaje gazeta.

Stany Zjednoczone wyznaczają kierunek

Amerykański dziennik zaznacza, że sekretarz obrony Lloyd J. Austin III przekonał się w końcu, że wysłanie amerykańskich czołgów jest konieczne, aby zachęcić Niemcy do dostarczania swoich czołgów Leopard 2.

Według "NYT" urzędnicy Departamentu Stanu i Białego Domu argumentowali, że zapewnienie Niemcom politycznej osłony, której szukały, aby wysłać własne czołgi, przeważyło nad niechęcią Departamentu Obrony.

W artykule podkreślono, że niemieccy oficjele prywatnie mówili, iż wyślą jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie czołgów tylko wówczas, jeśli USA zgodzą się przekazać swoje M1 Abrams.

Gazeta przypomniała, że wiele krajów europejskich używa niemieckich leopardów, których jest około 2 tys. na całym kontynencie. Ukraina zaś usilnie prosiła o czołgi w ostatnich tygodniach, przekonując o ich niezbędności w celu przeciwdziałania przewadze Rosji w broni i ludziach.

"Zachodnie czołgi są najnowszą barierą, która pada, podczas gdy sojusznicy Ukrainy dostarczają jej systemy uzbrojenia, przed czym wcześniej się wzbraniali. (…) Wielka Brytania zapowiedziała, że przekaże część swoich czołgów Challenger 2" - przypomina "NYT".

Zobacz także:

Media zauważają działania Polski

Dziennikarze przywołują też wypowiedź ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który podkreślił, że Polska zwróciła się formalnie do Niemiec o zgodę na wysłanie Ukrainie czołgów Leopard z własnych zapasów. Inne kraje zasygnalizowały, że zrobią to, jeśli Niemcy się zgodzą.

We wtorek "Wall Street Journal" również poinformował, że administracja USA jest bliska decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams na Ukrainę i może ogłosić ją jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"

jp/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także