more_horiz
Wiadomości

Decyzja ws. czołgów dla Ukrainy zapadła. Media: Niemcy wyślą leopardy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 20:05
Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi. W grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6 - informuje portal. Ponad to rząd niemiecki chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, np. Polski.
Spiegel: decyzja zapadła, Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę
"Spiegel": decyzja zapadła, Niemcy wyślą czołgi Leopard na UkrainęFoto: Shutterstock.com/WildSnap

Niemiecką decyzję najwyraźniej poprzedziły kilkudniowe intensywne konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza w Waszyngtonie. Kanclerz Olaf Scholz zawsze podkreślał, że chce dostarczać czołgi bojowe tylko we współpracy z innymi narodami, np. z USA - czytamy w tekście.

Wcześniej "Wall Street Journal" podał, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams. Francja rozważa również dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych - pisze "Spiegel".

Według informacji "Spiegla" niemieckie czołgi Leopard mają pochodzić z zasobów Bundeswehry.

Niemcy ugięły się pod presją Polski ws. leopardów?

- Mam nadzieję, że odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko - wyraził nadzieję premier Mateusz Morawiecki pytany o wysłany do Berlina wniosek Polski dot. przekazania Ukrainie leopardów. - Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób - dodał.

Jak wskazał, Niemcy są największą gospodarką Europy i powinny w ogromnym stopniu dołożyć się do koalicji państw, które pomagają Ukrainie.

- Oczekujemy na szybką odpowiedź. My oczywiście już szkolimy żołnierzy ukraińskich w Polsce; robią to również inne państwa na swoich terytoriach - dodał szef rządu.

Premier Morawiecki podkreślił, że sprawa jest nagląca, bo Rosjanie powołani do wojska na mocy ogłoszonej kilka miesięcy temu mobilizacji przechodzą przeszkolenie pod kątem nowego ataku na Ukrainę.

- To dlatego pilne działanie jest tak ważne i dlatego rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami, by nie zwlekali, nie opóźniali, lecz podjęli śmiałą decyzję i dołączyli do krajów, które chcą wysłać nowoczesne czołgi, czołgi Leopard, na Ukrainę - mówił Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Zobacz: szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

asp


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także