more_horiz
Wiadomości

Norwegia wzorem Polski wyśle Ukrainie czołgi Leopard? Tajne posiedzenie parlamentarzystów w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 21:55
Dziennik "Dagbladet" informuje, że norwescy parlamentarzyści chcą wziąć przykład z Polski i wysłać Ukrainie niemieckie czołgi Leopard 2. Sprawę omawiała komisja spraw zagranicznych oraz obrony na tajnym posiedzeniu.
Media: norwescy parlamentarzyści chcą wziąć przykład z Polski i wysłać Ukrainie niemieckie czołgi
Media: norwescy parlamentarzyści chcą wziąć przykład z Polski i wysłać Ukrainie niemieckie czołgiFoto: Shutterstock.com/Filmbildfabrik

Według informacji gazety tajne posiedzenie komisji, w której zasiada 20 członków norweskiego parlamentu Stortingetu, zostało zwołane po niedzielnej wypowiedzi szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock. Polityk Zielonych dopuściła możliwość akceptacji przez Niemcy wysłania przez inne kraje niemieckich czołgów Leopard 2. Wcześniej podjęcie takiego kroku ogłosiła Polska. 

Jak podał "Dagbladet", w spotkaniu uczestniczył minister obrony Norwegii Bjoern Arild Gram z Partii Pracy.

- Nie będę komentował przyszłych darowizn, ale oczywiście Ukraina potrzebuje różnych rodzajów broni, w tym czołgów, o które proszono - powiedział norweskiej agencji prasowej NTB Gram.

Według dziennika "Dagens Naeringsliv" Norwegia posiada 52 czołgi Leopard 2. Ministerstwo obrony odmówiło gazecie odpowiedzi na pytanie, ile z nich jest sprawnych oraz, ile ewentualnie może zostać przekazanych Ukrainie.

Niemcy w sprawie leopardów. Będzie zielone światło?

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock potwierdziła w Brukseli, że Berlin czeka na wniosek z Polski o zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Poinformował o tym szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 27-mki. Zastrzegł, że taki wniosek zostanie wkrótce wysłany, ale też podkreślił, że Polska obiecała Ukrainie Leopardy i je przekaże, bez względu na stanowisko Niemiec.

Warszawa stara się natomiast zmontować jeszcze koalicję państw. 

- Chodzi o to, aby Polska nie była sama, żeby była większa grupa państw podobnie myślących. Ważne, żeby to był znaczący na polu bitwy oddział pancerny - powiedział szef polskiego MSZ. 

Czytaj także:

Zobacz: szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/IAR

asp


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także