more_horiz

Sprawa przekazania czołgów Leopard Ukrainie. Jan Parys: Niemcy publicznie się kompromitują

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 15:45
- To są zbyt ważne decyzje, by można przypuszczać, że opinia niemieckiego rządu w tej kwestii jest przypadkowa, to kwestia fundamentalna, bezpieczeństwa Niemiec i Europy. Niemcy i Polska mają całkowicie inny stosunek, zarówno do Rosji, jak i do Stanów Zjednoczonych. Dla Niemiec Rosja jest preferowanym partnerem, a USA - niechcianym sojusznikiem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zadeklarowała, że strona niemiecka nie będzie się sprzeciwiać przekazaniu przez Polskę czołgów Leopard Ukrainie. Polityk mówiła o tym w wywiadzie dla francuskiej telewizji po posiedzeniu francusko-niemieckiej rady ministrów, które odbyło się wczoraj w Pałacu Elizejskim. Jednym z głównych tematów rozmów było wsparcie Zachodu dla Ukrainy.

Wcześniej, podczas spotkania w Ramstein, nie osiągnięto porozumienia w kwestii zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard.

Jan Parys, komentując te doniesienia, stwierdził, że można mówić o bardzo dużej różnicy zdań i braku porozumienia, zarówno wśród państw NATO, jak i w szerszym obozie, ponieważ w Ramstein byli przedstawiciele kilkudziesięciu państw, które wspierają Ukrainę.

"W sprawie wojny na Ukrainie Europa jest podzielona"

Gość audycji podkreślił, że do porozumienia nie doszło z winy Niemiec, które nie tylko same nie chcą przekazać czołgów Leopard, ale też blokują tę operację innym państwom. - To bardzo niedobry sygnał, który świadczy o tym, że ws. wojny na Ukrainie Europa jest podzielona i mamy z jednej strony "małą koalicję" zawiązaną w Tallinie, gdzie jest Polska i kilkanaście innych państw, które chcą pomagać Ukrainie i dawać te czołgi, a naprzeciwko są Niemcy, którzy to blokują - zaznaczył. 

"Pomiędzy USA i Niemcami jest zupełnie inny pogląd na tę wojnę"

- To klęska Niemiec i Sojuszu Północnoatlantyckiego, Niemcy kompromitują się publicznie (…). To Niemcy zrobiły ze swojego weta sztandar, postawiły się publicznie nie tylko Stanom Zjednoczonym, ale i innym państwom, mówiąc, że mają zupełnie inną wizję tego, jak prowadzić dalej wojnę i co ma być po wojnie. To jest dramatyczna różnica, pomiędzy USA i Niemcami jest zupełnie inny pogląd na tę wojnę i na Rosję, na to, jak wobec Rosji postępować - ocenił były minister obrony.

Posłuchaj
23:56 PR24_mp3 2023_01_23-13-33-31.mp3 Jan Parys o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska planuje przekazać czołgi Leopard siłom zbrojnym Ukrainy nawet bez zgody władz niemieckich. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Berlin taką zgodę wyrazi i przyłączy się do szerokiej koalicji wspierającej Ukrainę.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jan Parys

Data emisji: 23.01.2023

Godzina emisji: 13.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także