more_horiz
Wiadomości

"Dajcie nam tyle czołgów, ile możecie". Apel szefa ukraińskiej dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 15:35
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba apeluje do wszystkich państw, które mają w zasobach swoich armii Leopardy, by "przekazały Ukrainie tyle tych czołgów, ile to możliwe", by kraj ten mógł skutecznie stawić czoła rosyjskiej inwazji.
Z Niemiec na Ukrainę trafić ma 14 czołgów bojowych Leopard typu 2A6
Z Niemiec na Ukrainę trafić ma 14 czołgów bojowych Leopard typu 2A6Foto: PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN

Kanclerz Niemiec potwierdził dziś, że kraj ten dostarczy Ukrainie 14 czołgów bojowych typu Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Ponadto Berlin udzieli też pozwolenia krajom, które mają Leopardy u siebie i chcą je przekazać Ukrainie.

Na czele tych państw jest Polska, która jako pierwsza naciskała na Niemcy w tej sprawie. Władze w Berlinie przez długi nie chciały się zgodzić na przekazanie Leopardów, ale ostatecznie ugięły się pod tą presją.

Koalicja dotycząca czołgów

"Powstała zatem koalicja dotycząca czołgów. Każdy, kto wątpił w to i twierdził, że to nigdy się nie stanie, teraz widzi, że dla Ukrainy i jej partnerów nie ma niemożliwego"- napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

Niemiecki pakiet pomocowy obejmie szkolenia ukraińskich załóg, a także logistykę, amunicję oraz koszty utrzymania dostarczonego sprzętu.

Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły do wyposażenia niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię i Norwegię, a także państwa spoza NATO - Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

Zobacz także:

PAP/IAR/ka

Zobacz także

Zobacz także