more_horiz
Wiadomości

Bestialskie działania Rosjan. Prokuratura: w kwietniu 2022 r. ostrzelali autokary z ewakuowanymi

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 18:03
W połowie kwietnia 2022 r. rosyjskie wojska ostrzelały w Borowej w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, dwa autokary z ewakuującymi się cywilami. Co najmniej 9 osób spłonęło żywcem, 13 zdołało się uratować - ujawniła ukraińska Prokuratura Generalna.
Prokuratura: wiosną 2022 r. rosyjskie wojska ostrzelały konwój humanitarny w Borowej, zginęło co najmniej 9 osób
Prokuratura: wiosną 2022 r. rosyjskie wojska ostrzelały konwój humanitarny w Borowej, zginęło co najmniej 9 osóbFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Do tragicznego zdarzenia doszło tuż po zajęciu Borowej przez siły wroga, w drugim dniu okupacji tej miejscowości. Lokalni mieszkańcy, którzy próbowali dotrzeć do swoich domów w pobliskim obwodzie ługańskim, zostali ostrzelani z wielokalibrowych karabinów maszynowych i broni strzeleckiej. Szczątki zamordowanych cywilów pochowano w maju, lecz dopiero we wtorek, 24 stycznia, udało się przeprowadzić ekshumację ofiar - czytamy w komunikacie prokuratury na Telegramie. 

Ujawniona w środę rosyjska zbrodnia, to kolejny przypadek ataku najeźdźców na cywilny konwój ewakuacyjny. Najtragiczniejsze tego rodzaju zdarzenie miało miejsce 30 września 2022 r., gdy pod Zaporożem zginęły 32 osoby, a ponad 80 zostało rannych.

Licząca przed inwazją Kremla około 5 tys. mieszkańców Borowa została wyzwolona przez ukraińskie wojska 3 października, podczas kontrofensywy w obwodzie charkowskim.

Trudna sytuacja na froncie

Ukraińska armia wycofała się z Sołedaru w obwodzie donieckim - informuje sekcja ukraińska BBC. Żołnierze opuścili miasto i okopali się na wcześniej przygotowanych liniach obronnych.

BBC powołuje się na rzecznika Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Czerewatego, który przekazał, że decyzję o odwrocie podjęto, aby ratować życie żołnierzy.

Podkreślił jednocześnie, że Rosjanie, zajmując miasto, ponieśli duże straty. - Obrońcy Sołedaru utrzymywali pozycje pomimo wielokrotnej przewagi wroga. Zadali Rosjanom ogromne straty osobowe, które można porównać ze stratami agresora w dwóch wojnach czeczeńskich - powiedział.

Czytaj także:

Rosjanie informowali, że zajęli Sołedar od 10 stycznia. Jednak strona ukraińska do dziś nie potwierdziła tej informacji i podawała, że walki w mieście nadal się toczą. Walki o Sołedar nasiliły się z początkiem nowego roku. Rosjanie próbowali zdobyć miasto, aby okrążyć pobliski Bachmut, który próbują opanować od lata ubiegłego roku.

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także