more_horiz
Wiadomości

Rosja tworzy na okupowanych terenach kolonie karne. Obrońcy praw człowieka alarmują

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 08:38
Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosja tworzy kolonie karne - poinformował portal Meduza. Moskiewski reżim polecił federalnej służbie więziennictwa wybudować 24 takie miejsca odosobnienia.
Rosja tworzy na okupowanych terenach kolonie karne
Rosja tworzy na okupowanych terenach kolonie karneFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Według obrońców praw człowieka Kreml zamierza nasilić represje wobec miejscowej ludności i zamykać w koloniach karnych tych, którzy nie zgodzą się współpracować z okupantem.

Rosja wysyła na wojnę tysiące skazanych, z których większość ginie w pierwszych dniach pobytu na froncie. Moskwa szantażem próbuje nakłonić do służby wojskowej także ukraińskich więźniów deportowanych z okupowanych terenów obwodu chersońskiego - chodzi o dwa tysiące mężczyzn.

Obrońcy praw człowieka przypominają, że rosyjska armia stworzyła na tymczasowo zajętych terenach obozy filtracyjne dla Ukraińców, a także przetrzymywała w zamkniętych pomieszczeniach swoich żołnierzy, którzy odmawiali udziału w wojnie. Kremlowski reżim nasilił represje wobec własnych obywateli i Ukraińców z okupowanych ziem do tego stopnia, że - zdaniem obrońców praw człowieka - można ich powszechność porównać do prześladowań okresu stalinowskiego.

Posłuchaj
00:41 12164716_1.mp3 Rosja tworzy na okupowanych terenach kolonie karne. Relacjonuje Maciej Jastrzębski (IAR)

Zobacz także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także