more_horiz
Wiadomości

Polskie przewodnictwo w OBWE. "Przypadło na czas najpoważniejszego kryzysu"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 17:41
- Wydarzenia zeszłego roku, a więc agresja Rosji na Ukrainę stanowiły największe obciążenie i największe wyzwanie dla funkcjonowania OBWE od początku jej istnienia - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, przedstawiając informację na temat podsumowania polskiego przewodnictwa w OBWE.
Polskie przewodnictwo w OBWE. Minister Rau: przypadło na czas najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa
Polskie przewodnictwo w OBWE. Minister Rau: przypadło na czas najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwaFoto: PAP/Roman Zawistowski

W czwartek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji spraw zagranicznych, na którym szef MSZ Zbigniew Rau przedstawił informację na temat podsumowania polskiego przewodnictwa w OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), które miało miejsce w ubiegłym roku.

Najpoważniejszy kryzysu bezpieczeństwa w Europie od zakończenia II wojny światowej

Minister podkreślił, że nasze przewodnictwo w OBWE w zeszłym roku przypadło na czas najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej. - Jestem przekonany, że najważniejszym, choć trudno wymiernym, dorobkiem naszego przewodnictwa w OBWE jest konsolidacja i demonstracja jedności państw broniących porządku międzynarodowego - podkreślił Rau.

Rosja jawnie pogwałciła zasady OBWE

Jak mówił, "jawne pogwałcenie przez Rosję elementarnych zasad, na których ta organizacja się opiera i zobowiązań zgodnie z tymi zasadami, zobowiązań podejmowanych przez państwa należące do tej organizacji postawiło pod znakiem zapytania możliwość jej funkcjonowania w obecnych warunkach geopolitycznych". "Mówiąc wprost - postawiło pod znakiem zapytania możliwość przetrwania tej organizacji" - podkreślił szef MSZ.

Uniwersalne zasady prawa międzynarodowego

Zaznaczył, że Polska, obejmując przewodnictwo organizacji, pokładała zaufanie w uniwersalnych zasadach prawa międzynarodowego oraz mechanizmach dyplomacji wielostronnej. "To są przecież fundamenty i instrumenty zapewnienia pokoju i ładu międzynarodowego" - dodał minister.

"Jednocześnie wierzyliśmy głęboko w zasadę multilateralizmu, która sprowadza się do współpracy, szacunku oraz przywiązania do uniwersalnych zasad, które umożliwiają zrównoważony rozwój społeczny czy gospodarczy państw i społeczeństw w obrocie międzynarodowym" - mówił Rau.

I wreszcie - dodał - "to, co nas także cechowało to przekonanie, że taka współpraca zapewnia efekt synergii, a więc wartości dodanej, dobrze służy zatem wspólnocie międzynarodowej".

"Wychodziliśmy z założenia, że OBWE, jest powołana do tego, by rozładowywać napięcia, by zapobiegać konfliktom, by budować zaufanie i wzajemny szacunek państw uczestniczących" - podkreślił minister.

Zobacz także:

PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także