Siły powietrzne Ukrainy wspominają o samolotach F-16. "Mogłyby zastąpić wszystkie inne nasze maszyny"

2023-01-27, 16:29

Siły powietrzne Ukrainy wspominają o samolotach F-16. "Mogłyby zastąpić wszystkie inne nasze maszyny"
Siły powietrzne Ukrainy wspominają o samolotach F-16. "Mogłyby zastąpić wszystkie inne nasze maszyny". Foto: Ali _Cobanoglu/shutterstock

- Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 mogłyby zastąpić wszystkie inne maszyny używane przez nasze wojska i stać się podstawowym rodzajem samolotu bojowego Ukrainy - poinformował w piątek rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.

W ocenie Ihnata F-16 mają ogromną przewagę nad maszynami produkcji sowieckiej i rosyjskiej, używanymi obecnie przez Kijów. Amerykańskie samoloty wielozadaniowe mogą bowiem - jak wyjaśnił rzecznik - zarówno ostrzeliwać cele naziemne przy pomocy różnych rodzajów uzbrojenia, jak też stać się częścią systemu obrony powietrznej kraju.

Ihnat przypomniał, że ukraińskie siły zbrojne dysponują obecnie myśliwcami Su-27 i MiG-29, samolotami szturmowymi Su-25 oraz bombowcami Su-24. "F-16 mógłby połączyć wszystkie funkcje tych maszyn w jedno" - podkreślił przedstawiciel sił powietrznych.

"Ich dostawa jest tylko kwestią czasu"

W czwartek portal Politico powiadomił, że państwa NATO rozważają możliwość przekazania Kijowowi nowoczesnych myśliwców, pomimo obaw Zachodu o eskalację wojny przez Rosję. W ocenie jednego z zachodnich dyplomatów dostarczenie tego typu samolotów stronie ukraińskiej jest "tylko kwestią czasu".

Według Politico europejscy przywódcy są na razie zgodni, że Zachód będzie chciał najpierw wyczerpać wszystkie inne opcje wsparcia powietrznego Ukrainy, w tym poprzez drony szturmowe i być może pociski dalekiego zasięgu. Portal przypomniał jednak, że w lipcu 2022 roku Izba Reprezentantów USA zatwierdziła 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich myśliwców, a w październiku Ukraina ogłosiła, że wybrano grupę kilkudziesięciu pilotów do udziału w treningach na zachodnich samolotach bojowych.

W sierpniu ubiegłego roku wiceminister obrony USA Colin Kahl zasugerował, iż "nie jest wykluczone, że w przyszłości zachodnie samoloty mogą być częścią zestawu" broni dostarczanej Ukrainie.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

Wróć do strony głównej