more_horiz
Wiadomości

Rosyjscy i białoruscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich? Zełenski mówi o "splamionej krwią neutralnej fladze"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 23:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał możliwe dopuszczenie sportowców z Rosji i Białorusi do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich "rozczarowaniem". W ten sposób odniósł się do oświadczenia prezesa MKOl Thomasa Bacha, który chce umożliwić powrót do rywalizacji sportowcom z tych krajów pod neutralną flagą. Zdaniem ukraińskiego prezydenta, także neutralna flaga "byłaby splamiona krwią".
Wołodymyr Zełenski stwierdził, że dopuszczenie rosyjskich i białoruskich sportowców do zmagań olimpijskich byłoby rozczarowaniem
Wołodymyr Zełenski stwierdził, że dopuszczenie rosyjskich i białoruskich sportowców do zmagań olimpijskich byłoby "rozczarowaniem"Foto: Shutterstock.com/BBA Photography

W swoim wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że nie można mówić o neutralności zmagań sportowych w obliczu brutalnej rosyjskiej agresji.

Zełenski: tyrani wykorzystują sport do celów politycznych

- Wiemy, że często tyrani próbowali wykorzystywać sport do swoich ideologicznych interesów. Oczywistym jest, że jakakolwiek neutralna flaga rosyjskich sportowców będzie splamiona krwią. Nie chcę rozważać motywacji pana Bacha do promowania takiego pomysłu, ale zrobimy wszystko, by chronić sport przed politycznym wpływem kraju terrorystycznego - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca zaprosił prezesa MKOl do Bachmutu, by "na własne oczy przekonał się, że neutralność nie istnieje".

Szef MKOl chce występów Rosji i Białorusi na igrzyskach w Paryżu

Thomas Bach oświadczył, że badana jest możliwość dopuszczenia sportowców z Rosji i Białorusi do kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu w roku 2024. Z kolei w środę Olimpijska Rada Azji zaproponowała Rosjanom i Białorusinom udział w rywalizacji na tym kontynencie.

Rosyjskich i białoruskich sportowców z pewnością nie będzie na organizowanych w Polsce (w Krakowie i Małopolsce) igrzyskach europejskich, które w części dyscyplin będą miały rangę mistrzostw Europy lub europejskich kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Polska zdecydowanie sprzeciwia się także obecności rosyjskich i białoruskich sportowców na igrzyskach w Paryżu.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:29 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: wiemy, że często tyrani próbowali wykorzystywać sport do swoich ideologicznych interesów. Oczywiste jest, że jakakolwiek neutralna flaga rosyjskich sportowców będzie naznaczona krwią. (...) Zrobimy wszystko, by chronić sport przed politycznym wpływem kraju terrorystycznego (IAR)

IAR/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także