more_horiz
Wiadomości

"Podstawowe zasady ochrony są naruszone". ONZ o ukraińskich dzieciach nielegalnie wysyłanych w głąb Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 01:40
ONZ oskarża rosyjskie władze o naruszanie zasad ochrony dzieci na okupowanych ukraińskich terytoriach. Organizacja zarzuca Rosjanom przymusowe wysyłanie ukraińskich dzieci w głąb Federacji Rosyjskiej i nielegalne przekazywanie ich do adopcji.
ONZ: Rosja narusza zasady ochrony dzieci na Ukrainie.
ONZ: Rosja narusza zasady ochrony dzieci na Ukrainie.Foto: DimaSid/Shutterstock

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców Filippo Grandi rozmawiał na ten temat w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po spotkaniu powiedział, że trzeba wzmocnić ochronę ukraińskich dzieci.

"Naruszenie podstawowych zasad ochrony"

- Nadawanie dzieciom rosyjskiego obywatelstwa i przekazywanie ich do adopcji narusza podstawowe zasady ochrony nieletnich podczas konfliktów zbrojnych. Musimy temu zapobiec - stwierdził Filippo Grandi.

Zaznaczył jednocześnie, że trudno obecnie ocenić, ile dzieci zostało nielegalnie wywiezionych w głąb Rosji.
Komisarz Grandi mówił również o trudnej sytuacji Ukraińców zmuszonych do opuszczenia swoich domów wskutek działań wojennychOstrzegł, że nasilenie walk może wywołać kolejną falę uchodźców, chociaż - jak ocenił - prawdopodobnie będą to głównie migracje wewnątrz Ukrainy.

Kilkanaście milionów uchodźców

Łączną liczbę ukraińskich uchodźców ocenia się na kilkanaście milionów. Część z nich wyjechała z kraju, a część przeniosła się w rejony, gdzie nie toczą się bezpośrednie działania zbrojne.

Czytaj także:


IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także