more_horiz
Wiadomości

Kolejni ukraińscy uchodźcy przekraczają polską granicę. SG podała najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:20
Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj z Ukrainy do Polski wjechało 28 tysięcy osób. W sumie od początku prowadzonej w pełnej skali rosyjskiej inwazji z Ukrainy do naszego kraju dotarło 8 milionów 891 tysięcy uchodźców.
SG: we wtorek z Ukrainy przyjechało 28 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 28,3 tys.
SG: we wtorek z Ukrainy przyjechało 28 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 28,3 tys.Foto: Shutterstock.com/davide bonaldo

"W dniu 03.01 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 28 tys. osób. Od 24.02 - 8,891 mln osób" - podała na Twitterze Straż Graniczna. 

Z kolei - jak dodała - z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 28,3 tys. osób. Od 24 lutego - ponad 7,099 mln.

Polska pomoc. Miliardy złotych dla uchodźców z Ukrainy

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest mniej więcej na takim poziomie jaki planowaliśmy. Na pierwsze pół roku było to ok. 8 mld zł - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że po niemal roku od wybuchu wojny wsparcie kosztowało ok. 12 mld zł, ale część tych pieniędzy wróciła do budżetu w formie podatków. 

Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy Paweł Szefernaker odnosząc się w środę w RMF24.pl do kosztów pomocy uchodźcom z Ukrainy powiedział, że pomoc jest prowadzona w wielu formatach. Dodał, że pół miliona uchodźców podjęło w Polsce pracę. Powstało także 10 tys. firm ukraińskich. - Te osoby w Polsce płacą podatki, pracują na polskie PKB - wyjaśnił.

Nowela ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

W połowie grudnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja zmienia zasady udzielania pomocy przez wojewodów, samorządy i inne instytucje publiczne w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Od marca obywatele Ukrainy, którzy będą w Polsce ponad 120 dni, będą musieli pokryć 50 procent kosztów tej pomocy, ale nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie. Z kolei od maja dla uchodźców, których pobyt w Polsce przekroczy 180 dni, udział w kosztach wzrośnie do 75 procent (nie więcej niż 60 zł dziennie).

Pomoc w takich miejscach nie będzie ograniczana w przypadku grup szczególnie wrażliwych. Zgodnie z nowelą osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji, nie będą musiały pokrywać kosztów utrzymania. Po 120 dniach od ich przyjazdu do Polski pomoc będzie kontynuowana bez opłat.

Czytaj także: 

Zobacz: Tomasz Sakiewicz, red. naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", prezes TV Republika oraz publicyści: Agaton Koziński i Grzegorz Osiecki w Polskim Radiu 24

IAR,PAP

ASP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także