more_horiz
Wiadomości

Połączenie świadomego kłamstwa z niedokładnymi raportami. Oto, jak powstaje rosyjska dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 10:25
Powszechna dezinformacja w rosyjskich komunikatach zwykle wynika z połączenia świadomego kłamstwa autoryzowanego przez przywódców wyższego szczebla i niedokładnych raportów młodszych urzędników chcących umniejszyć własne winy - skomentowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W rosyjskich komunikatach dezinformacja jest wszechobecna - wskazuje brytyjskie ministerstwo obrony
W rosyjskich komunikatach dezinformacja jest wszechobecna - wskazuje brytyjskie ministerstwo obronyFoto: Konstantin Aksenov/ Shutterstock

W codziennej informacji wywiadowczej przypomniano, że w ataku na kwatery rosyjskich żołnierzy w Makijiwce koło Doniecka 1 stycznia z dużym prawdopodobieństwem było ponad 300 ofiar, przy czym większość z nich to prawdopodobnie zabici lub zaginieni, a nie ranni.

Natomiast po ataku rosyjskie ministerstwo obrony podjęło rzadki krok publicznego przyznania się do poniesionych strat, twierdząc, że 89 osób zostało zabitych.

"Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie ocenili, że unikanie komentarza wobec powszechnej krytyki rosyjskich dowódców w związku z tym zdarzeniem jest nieopłacalne. Różnica między liczbą ofiar, którą uznała Rosja, a prawdopodobnym prawdziwym bilansem podkreśla wszechobecność dezinformacji w rosyjskich komunikatach publicznych. Zwykle wynika to z połączenia świadomego kłamstwa autoryzowanego przez przywódców wyższego szczebla oraz przekazywania niedokładnych raportów przez młodszych urzędników, pragnących w rosyjskiej kulturze »obwiń i zwolnij« umniejszyć swoje błędy" - oceniono.

Echa rosyjskiej propagandy

Jak ocenił pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej minister Stanisław Żaryn, w duchu prokremlowskiej propagandy zaczynają się w Polsce wypowiadać osoby coraz bardziej wpływowe. - Tacy ludzie pojawiają się zarówno w gronie polityków, jak i publicystów - skomentował.

Minister stwierdził, że obecnie w Polsce działa cała siatka aktorów i podmiotów, wpływających na debatę publiczną. - Widzimy wyraźnie, że coraz więcej treści wpisujących się w rosyjską propagandę, transferowanych jest do głównego nurtu polskiej debaty publicznej. To z całą pewnością niepokojący trend, przed którego skutkami ostrzegamy - zaznaczył.

Czytaj także:

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także