more_horiz
Wiadomości

Wizyta pary prezydenckiej na Łotwie. "Stosunki niezwykle ważne, Polska widziana jako gwarant bezpieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 12:01
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda rozpoczyna wizytę na Łotwie. Wieczorem spotka się między innymi z Polakami mieszkającymi w tym kraju, a w środę z łotewskim prezydentem Egilsem Levitsem.
Głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Łotwy, Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, ma być kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz zbliżający się szczyt NATO w Wilnie
Głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Łotwy, Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, ma być kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz zbliżający się szczyt NATO w WilnieFoto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Jak mówi Polskiemu Radiu Tomasz Otocki, dziennikarz "Przeglądu Bałtyckiego", współpracujący również z łotewskim nadawcą publicznym, dla Łotyszy stosunki z Polską są niezwykle ważne. Relacje polsko-łotewskie w ostatnich latach uległy znacznemu zacieśnieniu z powodu sytuacji geopolitycznej.

- Polska na Łotwie jest widziana jako gwarant bezpieczeństwa oraz jako kraj, który jest najważniejszym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej i jest państwem, na które można liczyć - wyjaśnia.

Wspólna historia i sympatia

Otocki zwraca uwagę, że sympatia ze strony Łotyszy do Polski wynika między innymi ze wspólnej historii. 103 lata temu żołnierze Wojska Polskiego pomagali Łotwie w walkach z bolszewikami. Dzięki temu udało się oswobodzić wschodnią część kraju - Łatgalię.

- W nawiązaniu do tamtego wydarzenia Łotysze często podkreślają, że stacjonujący w bazie wojskowej w Adażi polscy żołnierze znów bronią Łotwy. Polska ma znaczenie dla Łotwy jako kraj, który obroniłby ją przed ewentualną agresją - dodaje dziennikarz.

Posłuchaj
00:25 12174958_1.mp3 Tomasz Otocki o obecności polskich żołnierzy na Łotwie (IAR)

 

Polacy na Łotwie

Pierwszym punktem trzydniowej wizyty pary prezydenckiej na Łotwie będzie spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej. W kraju liczącym niespełna 2 miliony mieszkańców, nasi rodacy stanowią ponad dwa procent łotewskiego społeczeństwa.

- Polacy na Łotwie pamiętają, że pochodzą z Inflant Polskich. Granice się przesunęły, a Polacy tu zostali. Zachowaliśmy swoją tożsamość narodową, obchodzimy wszystkie najważniejsze święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, ale też na przykład Święto Konstytucji 3 Maja - mówi prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz.

Dziedzictwo kulturowe

Kilka lat temu z inicjatywy polskiej mniejszości w Dyneburgu został odsłonięty pomnik króla Stefana Batorego, założyciela miasta. W ceremonii wziął udział prezydent Andrzej Duda. Towarzyszył mu ówczesny szef państwa Raimonds Vejonis.

Polski przywódca wręczy wieczorem odznaczenia naszym rodakom zasłużonym w działalności na rzecz podtrzymania polskiego dziedzictwa kulturowego w Republice Łotewskiej. Andrzej Duda spotka się też z Metropolitą Ryskim, arcybiskupem Zbigniewem Stankiewiczem.

NATO, Ukraina, współpraca

Z kolei głównymi tematami środowych rozmów prezydentów Polski i Łotwy, Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, ma być kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. Poruszona ma być również kwestia odpowiedzialności za zbrodnie, których dokonuje Rosja na ukraińskim terytorium.

Zostanie podpisana też umowa o współpracy edukacyjnej i kulturalnej między Polską i Łotwą.

Posłuchaj
00:53 12174679_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda z małżonką rozpoczynają oficjalną wizytę na Łotwie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Debata o bezpieczeństwie

Na zakończenie wizyty na Łotwie, w czwartek Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu z Polsko-Łotewską Izbą Przemysłowo-Handlową.

Wizytę zamknie udział prezydenta w debacie na temat bezpieczeństwa w regionie, którą przygotowały łotewskie think-tanki oraz organizacje społeczne.


Posłuchaj
00:15 12174958_2.mp3 Tomasz Otocki: Polska na Łotwie jest widziana jako gwarant bezpieczeństwa (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także