more_horiz
Gospodarka

Rekordowe wydatki Polski na zbrojenia. Prezydent i premier mówią jednym głosem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 10:30
Przyjęty przez Sejm budżet na 2023 r. przewiduje wydatki na obronność w wysokości 97,4 mld zł, czyli blisko 4 proc. PKB. W 2015 r. było to jedynie 37 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB. To wzrost o ponad 160 proc.
Prezydent i premier wspierają rozwój polskiej armii.
Prezydent i premier wspierają rozwój polskiej armii.Foto: Shutterstock.com/DarSzach

Premier Morawiecki i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odwiedzili w poniedziałek 18. Dywizję Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach.

Szef rządu zapewnił na konferencji prasowej, że dla polskiego rządu "najwyższym, absolutnym priorytetem" jest zwiększenie siły polskiej armii i wzmocnienie obecności wojsk NATO na terytorium Polski.

- Polacy powierzyli nam rządy w trudnym czasie, wojna na Ukrainie powoduje, że musimy zbroić się jeszcze szybciej. Dlatego w tym roku dokonamy bezprecedensowego wysiłku - 4 proc. do PKB na polskie wojsko, to być może będzie największy procent pieniędzy przeznaczonych na armię wśród wszystkich państw NATO - powiedział Morawiecki.


Wydatki na wojsko w Polsce. Źródło: PAP Wydatki na wojsko w Polsce. Źródło: PAP

Wzmacnianie polskiej armii

Wcześniej prezydent Duda zapewnił, że realizuje politykę wzmacniania polskiego bezpieczeństwa poprzez modernizację polskiej armii.

- To są ogromne wydatki, ponosimy je wszyscy. Gdyby było spokojnie, gdyby było bezpiecznie, gdybyśmy byli w innym miejscu świata, może moglibyśmy wydać te pieniądze na inne potrzeby, ale dzisiaj przede wszystkim musimy być bezpieczni, musimy zabezpieczyć się przed tym, by nikt nie odebrał nam naszej wolności, suwerenności, niepodległości - oświadczył prezydent. Zaznaczył, że to właśnie dlatego kupujemy nowy sprzęt wojskowy.


Posłuchaj
00:28 12168195_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda powiedział, że modernizacja polskiej armii jest koniecznością gwarantującą Polsce bezpieczeństwo i zachowanie suwerenności. Źródło: IAR

 

- Dzięki nowoczesnemu uzbrojeniu, wyrafinowanemu, świetnie działającemu i znakomicie sprawdzającemu się na polu walki oparcie się takiej nawale jak rosyjska jest możliwe. Dlatego właśnie potrzebujemy nowoczesnego uzbrojenia. Tak, drogiego, ale tak, najlepszego na świecie - powiedział prezydent.

Dodał, że dobrze uzbrojony polski żołnierz jest w stanie pokonać każdego przeciwnika.

- Dlatego musimy uczynić wszystko, by to uzbrojenie nasi żołnierze mieli. To kwestia naszej odpowiedzialności i wymogów czasów, w których żyjemy. Chcę zapewnić, że to zrealizujemy- powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

- Chcę zapewnić, że dopóki będę sprawował urząd prezydenta, będę o to ze wszystkich sił dbał. Ale będę starał się pilnować tego także i później, kiedy zakończę już swoją prezydencką służbę - powiedział prezydent.


PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib


REKLAMA