more_horiz
Wiadomości

Któremu politykowi Polacy ufają najbardziej? Na podium stabilnie prezydent Duda i premier Morawiecki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 14:16
Jak wynika z sondażu CBOS, prezydent Andrzej Duda, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania w styczniu. Z największą nieufnością spotkali się prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz szef PO Donald Tusk.
Któremu politykowi Polacy ufają najbardziej?
Któremu politykowi Polacy ufają najbardziej?Foto: Alexandros Michailidis, Fotokon/ Shutterstock

W styczniu liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do niego deklaruje 54 proc. badanych (o cztery punkty proc. więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 35 proc. respondentów (to spadek o dwa punkty).

Drugie miejsca zajmuje wiceszef PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 40 proc. badanych (spadek o cztery punkty proc.), a nie ufa 37 proc. (wzrost o jeden punkt).

W styczniu na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 38 proc. badanych (o jeden punkt więcej), a nieufność wyraża wobec niego 50 proc. ankietowanych (bez zmian).

Kogo Polacy obdarzają największym zaufaniem?

Kolejne miejsce zajął szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak, któremu ufa 37 proc., a 34 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność. Na piątym miejscu znalazł się, po spadku z trzeciego, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, któremu ufa 36 proc. ankietowanych. Nieufność w stosunku do niego wyraża 37 proc. ankietowanych.

Z kolei szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 34 proc. respondentów. W styczniu nieufność w stosunku do niego wyraża 28 proc. Zaufanie do przewodniczącego PO Donalda Tuska deklaruje 30 proc. ankietowanych; nieufność wobec niego wyraża 54 proc. ankietowanych.

Czytaj także:

W grudniu minimalnie polepszyły się notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zaufanie do niego deklaruje 30 proc. badanych; nie ufa mu 57 proc. ankietowanych. Z kolei ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 29 proc. ankietowanych, zaś nieufność wyraża 34 proc. badanych. Jak zauważa CBOS, jego notowania nie zmieniły się znacząco od października ubiegłego roku, kiedy to ostatnio badani byli proszeni o jego ocenę.

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 29 proc. ankietowanych, a 34 proc. deklaruje wobec niej nieufność. Politykowi Konfederacji WiN Krzysztofowi Bosakowi ufa 26 proc. badanych, nie ufa mu 34 proc.

Ranking zaufania do polityków

26 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Jednak dominującym nastawieniem wobec szefa MS pozostaje nieufność - takie nastawienie ma 55 proc. ankietowanych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 25 proc. deklaracji zaufania i 27 proc. deklaracji nieufności. Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 24 proc. badanych, nie ufa mu 36 proc. respondentów.

Zaufanie do szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua deklaruje 22 proc. ankietowanych, 16 proc. wyraża w stosunku do niego nieufność. 47 proc. badanych nie zna szefa MSZ. Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 22 proc. ankietowanych; nieufność w stosunku do niego wyraża 47 proc. badanych. Natomiast minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 19 proc. ankietowanych, a nie ufa mu 20 proc. badanych. 48 proc. nie zna ministra rolnictwa.

Czytaj także:

***

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 22 stycznia br. na próbie liczącej 1028 osób (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. - CATI i 18,7 proc. - CAWI).

Zobacz także: Łukasz Jasina w Polskim Radiu 24

ng/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także