more_horiz
Wiadomości

Prośby Ukrainy ws. dostaw broni. Biden zapowiada rozmowę z Zełenskim

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 18:44
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział, że będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem mają być ukraińskie prośby, dotyczące dostaw sprzętu wojskowego.
Prezydent Joe Biden: będę rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o potrzebach ukraińskiego wojska
Prezydent Joe Biden: będę rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o potrzebach ukraińskiego wojskaFoto: Shutterstock.com/ShapikMedia

- Będziemy rozmawiać o tej sprawie - powiedział Joe Biden dziennikarzom. Zastrzegł przy tym, że na razie nie ma tematu przekazania Ukraińcom myśliwców F-16. 

Stany Zjednoczonego są największym dostarczycielem sprzętu wojskowego dla Ukrainy. W ostatnim czasie USA zgodziły się na przekazanie Ukraińcom czołgów Abrams. Tymczasem Kijów mówi też obecnie o potrzebie pozyskania nowoczesnych, zachodnich samolotów bojowych oraz rakiet dalekiego zasięgu, które mogłyby razić cele na terenie Rosji.

Dostawy broni z USA do Ukrainy. Bojowe wozy piechoty już w drodze

Amerykańskie dowództwo sił transportowych (TRANSCOM) poinformowało, że z portu North Charleston w Karolinie Południowej w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia (60 z łącznie 109) bojowych wozów piechoty Bradley.

"Dostarczając tę pierwszą przesyłkę Bradley Fighting Vehicles, sprawność logistyczna TRANSCOM pozostaje na pełnym widoku" - oznajmiła na Twitterze szefowa jednostki, gen. Jacqueline Van Ovost.

Jak podano w komunikacie, 60 wozów M2A2 odpłynęło z portu w North Charleston w ubiegłym tygodniu i drogą morską zostaną przetransportowane do Europy. Od drugiego tygodnia stycznia w niemieckim Grafenwoehr trwa szkolenie ukraińskich sił z użycia wozów i połączonych operacji wojskowych.

- Mamy nadzieję, że to zwiększy ich [Ukraińców] zdolności do czynienia postępów na polu walki i odzyskania utraconych terenów, dzięki sprzętowi, który dorównuje lub przewyższa to, co mają Rosjanie - powiedziała ppłk sił lądowych Rebecca D'Angelo.

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP) w Polskim Radiu 24

IAR/PAP

asp


Zobacz także

Zobacz także