more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda o szczycie NATO: chcemy gwarancji, by zwiększać mobilność jednostek szybkiego reagowania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 14:15
- Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda mówił o planowanym na lipiec szczycie NATO
Andrzej Duda mówił o planowanym na lipiec szczycie NATOFoto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

Andrzej Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Odnosząc się do planowanego na lipiec szczytu NATO Wilnie powiedział, że ważna jest realizacja postanowień ze szczytu NATO w Madrycie, czyli wzmocnienie NATO-wskiej obecności w naszych krajach z poziomu grup batalionowych do zapewnienia obecności na poziomie brygadowym. Drugim omawianym tematem było wzmocnienie infrastrukturalne.

- To chcemy też uzyskać na najbliższym szczycie NATO w Wilnie, aby te gwarancje dla naszych krajów były jeszcze zwiększone, żeby zwiększać mobilność jednostek szybkiego reagowania NATO, gdyby taka potrzeba zaistniała, ale przede wszystkim poprzez wzmacnianie potencjału infrastruktury militarnej - powiedział.

Dostęp do nowoczesnej infrastruktury militarnej

Prezydent zaznaczył, że wojna na Ukrainie pokazała jak ważny dla zatrzymania przeciwnika, ale także działań prewencyjnych jest dostęp do nowoczesnej infrastruktury militarnej. Przypomniał, że wzmacnianie tej infrastruktury to sposób na zniechęcenie potencjalnego napastnika do ataku.

Duda zaznaczył, że zarówno Polska jak i Łotwa kontynuują politykę wspierania Ukrainy przekazując jej uzbrojenie. Przekazywanie czołgów i innego ciężkiego sprzętu przez m.in. Wielką Brytanię czy USA jest również niezwykle ważne w perspektywie zbliżającej się prawdopodobnie rosyjskiej ofensywy - zauważył.

Zatrzymać ofensywę i odeprzeć rosyjską armię

- Ukraińska armia musi otrzymać od nas tyle wyposażenia, żeby była w stanie tę ofensywę zatrzymać, a następnie odeprzeć rosyjską armię, aby odzyskiwać okupowane przez nią tereny - oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że przed szczytem NATO warto byłoby wypracować razem z sojusznikami "porozumienie w postaci dania Ukrainie swoistych gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO". Podkreślił też dalsze wsparcie przez Polskę i Łotwę starań Ukrainy do wstąpienia do NATO dodając, że pomimo wojny, ta stara się wdrażać reformy wskazane przez Unię Europejską. - To świadczy o determinacji Ukrainy w kierunku przyjęcia do Unii Europejskiej - dodał.

Czytaj także:

pg/pap

Zobacz także

Zobacz także