more_horiz
Wiadomości

"Jest publicznie torturowany przez władze Gruzji". Prezydent Zełenski o sytuacji Saakaszwilego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 21:41
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że jego zdaniem były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, odbywający w Tbilisi karę więzienia, jest publicznie torturowany przez władze Gruzji. - Mówię o aresztowaniu obywatela Ukrainy. Myślę, że ich celem jest zabicie go - powiedział Zełenski. Tymczasem w czwartek w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat sytuacji byłego prezydenta Gruzji.
Prezydent Zełenski: Micheil Saakaszwili jest publicznie torturowany przez władze Gruzji
Prezydent Zełenski: Micheil Saakaszwili jest publicznie torturowany przez władze GruzjiFoto: Facebook.com/Дмитро Лубінець

Wołodymyr Zełenski ocenił sytuację Saakaszwilego w Kijowie podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem. Pokazał przy tym zdjęcia przebywającego w szpitalu byłego prezydenta Gruzji.

- To publiczne torturowanie obywatela Ukrainy. Nie poruszam kwestii, dlaczego aresztowano byłego prezydenta Gruzji, jakie są tego konsekwencje dla polityki i demokracji w Gruzji. To jest ich wewnętrzna sprawa. Mówię o aresztowaniu obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego, który jest codziennie publicznie torturowany. Myślę, że ich celem jest zabicie go - powiedział Zełenski.

Jak pisze agencja Ukrinform, według Zełenskiego Saakaszwili został otruty, a "teraz jest powoli zabijany".

Wcześniej ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec zaapelował do władz Gruzji, by dopuściły go do Saakaszwilego, który - jak przypomniał - ma obywatelstwo ukraińskie.

"Były prezydent Gruzji, obecnie obywatel Ukrainy Micheil Saakaszwili, jest w stanie krytycznym" - napisał Łubinec na Facebooku. Jak dodał, "cały świat śledzi pogarszanie się stanu" byłego prezydenta.

Saakaszwili w szpitalu. Nie ma zgody na leczenie na oddziale intensywnej terapii

Współpracownicy Saakaszwilego oświadczyli we wtorek, że stan byłego prezydenta jest krytyczny. Władze szpitala temu zaprzeczają i uniemożliwiły mu przeniesienie na oddział intensywnej terapii.

Saakaszwili odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Został zatrzymany jesienią 2021 roku po powrocie z Ukrainy. Podczas pobytu na Ukrainie pełnił funkcje rządowe i uzyskał obywatelstwo tego kraju.

Jutro (2.02.2023r.) w Parlamencie Europejskim odbędzie się jutro debata na temat sytuacji byłego prezydenta Gruzji. Temat ten został wpisany do porządku obrad na wniosek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Czytaj także:

"Zwolnienie z więzienia ze względów humanitarnych"

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga powiedziała, że stan zdrowia Micheila Saakaszwilego się pogarsza. - Wszyscy z nas mogli zobaczyć nagrania i zdjęcia trzeciego prezydenta Gruzji, Michała Saakaszwilego, zeznającego zdalnie przed sądem w Tbilisi. Widzieliśmy słaby stan jego zdrowia - powiedziała polska polityk. Zaapelowała w europarlamencie o pilne udzielenie fachowej pomocy medycznej byłemu prezydentowi.

Jak zaznaczyła, "w wielu dokumentach wyrażaliśmy nasze obawy i apelowaliśmy o zwolnienie go z więzienia ze względów humanitarnych, by mógł udać się za granicę na leczenie w odpowiednich warunkach".

Posłuchaj
00:27 12177744_2.mp3 Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga powiedziała, że stan zdrowia Micheila Saakaszwilego się pogarsza (IAR)

Gruzińscy politycy krytyczni wobec Micheila Saakaszwilego zarzucają mu, że symuluje chorobę, by uniknąć odbywania kary. Dlatego, w ocenie prawników byłego prezydenta, nie jest on leczony w odpowiednich warunkach.

Debata w tej sprawie odbędzie się w europarlamencie w czwartek rano. Stanowisko w sprawie sytuacji Micheila Saakaszwilego przedstawią również Komisja i Rada Europejska.

PAP/IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także