Sąd w Tbilisi zdecyduje o losie Saakaszwilego. Polska, USA, UE apelują o jego leczenie za granicą

Sąd w Tbilisi ma podjąć decyzję w sprawie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Polityk od 16 miesięcy jest przetrzymywany w areszcie - został zatrzymany po powrocie z Ukrainy do Gruzji w związku z ciążącym na nim wyrokiem sześciu lat pozbawienia wolności za rzekome nadużycia władzy.

2023-01-09, 06:54

Sąd w Tbilisi zdecyduje o losie Saakaszwilego. Polska, USA, UE apelują o jego leczenie za granicą
Sąd w Tbilisi ma podjąć decyzję w sprawie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Na zdjęciu: polityk podczas łącza wideo na przesłuchaniu ws. zwolnienia go z aresztu z przyczyn zdrowotnych, 22 grudnia br.Foto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Jego stan zdrowia lekarze określają jako bardzo zły. Gruziński sąd ma podjąć decyzję w sprawie zwolnienia byłego prezydenta z odbywania kary lub zawieszenia wykonania kary na czas leczenia. O zwolnienie Micheila Saakaszwilego i wydanie zgody na leczenie poza granicami Gruzji apelują władze Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i państw Unii Europejskiej.

Matka Micheila Saakaszwilego Giulia Alasania stwierdziła w rozmowie z gruzińskimi dziennikarzami, że w organizmie syna wykryto różne toksyczne związki. Sam polityk porównał swoją sytuację do zabitego w moskiewskim areszcie adwokata Siergieja Magnitskiego.

W liście do prezydenta Francji Emmanuela Macrona podkreślił, że jest represjonowany, ponieważ naraził się Władimirowi Putinowi. Część gruzińskich komentatorów zwraca uwagę, że wpływ na decyzje władz Gruzji ma miliarder Bidzina Iwaniszwili, któremu wielokrotnie zarzucano współpracę z Rosją.

Posłuchaj

Sąd zdecyduje o losie Micheila Saakaszwilego. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR). 0:49
+
Dodaj do playlisty

W ocenie szefowej gruzińskiego Centrum "Empatia" Mariam Dżiszkariani stan zdrowia Saakaszwilego jest bardzo ciężki i prognozy wskazują na pogorszenie. Natomiast amerykański toksykolog David Smith wydał opinię, z której wprost wynika, że Micheila Saakaszwilego otruto.

REKLAMA

28 listopada toksykolog z San Francisco, David Smith, w pięciostronicowym dokumencie napisał, że "testy wykazały obecność metali ciężkich" w ciele byłego prezydenta, w tym arsenu i rtęci.

Czytaj także:

Polska proponowała przyjęcie Saakaszwilego na leczenie

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska oceniała wcześniej, że zdrowie byłego prezydenta "jest poważnie zagrożone". 

Gosiewska podkreśliła, że przedstawiciele polskich władz, w tym prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podnoszą kwestie uwięzienia Saakaszwilego w rozmowach dwustronnych z Gruzją oraz "na wielu spotkaniach w formatach międzynarodowych". 

- My niejednokrotnie proponowaliśmy w rozmowach i pismach przyjęcie Saakaszwilego na leczenie w Polsce. Nie ma na to zgody. Prosiliśmy i proponowaliśmy, by jego stan zdrowia mogła ocenić międzynarodowa komisja lekarska. Nie ma na to zgody - powiedziała. Dodała, że Saakaszwili w ostatnich tygodniach "mocno schudł i traci sprawność fizyczną", co ma być konsekwencją otrucia go przy użyciu neurotoksyn. - Te neurotoksyny w jakiś sposób dostały się do organizmu prezydenta Saakaszwilego i stało się to w okresie, kiedy był uwięziony, a więc odpowiadają za to bezpośrednio gruzińskie władze i będą ponosić za to konsekwencje - zaznaczyła.

REKLAMA

Wicemarszałek Sejmu nadmieniła, że dzisiejsza Gruzja jest innym krajem niż ten, którym rządził Saakaszwili po "rewolucji róż" w 2003 r. - W tej chwili Gruzja jest krajem przez który Rosja może bezkarnie omijać sankcje - podkreśliła. Dodała, że Rosjanie masowo osiedlają się w tym kraju, przejmują lokalny biznes oraz mogą "kupować gruzińskie obywatelstwo".

\Gosiewska podkreśliła, że w jej ocenie dzisiejsze gruzińskie władze są podporządkowane współpracującemu z Rosją oligarsze Bidzinie Iwaniszwilemu, bez którego zgody nie dojdzie do uwolnienia Saakaszwilego. - Iwaniszwili już dawno powinien zostać objęty sankcjami ze strony Unii Europejskiej i całego cywilizowanego świata, aby utrudnić jego biznesy i możliwości podróży - dodała.

IAR/PAP/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej