more_horiz
Wiadomości

W Hadze powstanie centrum ścigania rosyjskich zbrodni na Ukrainie? Jest deklaracja szefowej KE

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 23:11
Międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie powstanie w Hadze - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty w Kijowie. Towarzyszy jej grupa 15 komisarzy.
Przewodnicząca KE: Centrum ścigania zbrodni agresji Rosji powstanie w Hadze
Przewodnicząca KE: Centrum ścigania zbrodni agresji Rosji powstanie w HadzeFoto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

- Zbrodniarz musi być pociągnięty do odpowiedzialności - mówiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. - Rosja musi odpowiedzieć za odrażające zbrodnie. Prokuratorzy z Unii Europejskiej i Ukrainy już razem nad tym pracują - dodała. 

Wyjaśniła, że międzynarodowe centrum będzie koordynować zbieranie dowodów zbrodni rosyjskiej agresji i będzie częścią zespołu śledczego tworzonego wspólnie z unijną agencją zajmującą się współpracą państw członkowskich w sprawach karnych - Eurojust.

Posłuchaj
00:54 12180316_1.mp3 Przewodnicząca KE: Centrum ścigania zbrodni agresji Rosji powstanie w Hadze. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

O utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie i postawienia przed nim Putina i Łukaszenki apelował niedawno Parlament Europejski. W przyjętej rezolucji deputowani napisali, że zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwa podlegają jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, ale w obecnej sytuacji nie jest on właściwy do osądzenia zbrodni agresji Rosji. Dlatego - jak podkreślili - należy usunąć tę lukę i stworzyć ad hoc trybunał w tej sprawie.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także