more_horiz
Wiadomości

Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO razem. Jednoznaczna deklaracja

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 00:22
Finlandia potwierdza, że chce wstąpić do NATO razem ze Szwecją. Mówiła o tym fińska premier Sanna Marin w czasie wizyty w Sztokholmie.
Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO razem
Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO razemFoto: Shutterstock/Fly Of Swallow Studio

Oba kraje złożyły wniosek o przystąpienie do Sojuszu po tym, jak Rosja najechała na Ukrainę. Do tej pory prawie wszystkie państwa członkowskie NATO podpisały dokumenty niezbędne do formalnego wejścia Szwecji i Finlandii. Nie zrobiły tego jedynie Węgry oraz Turcja.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w ostatnich dniach, że będzie blokował wejście Szwecji po tym, jak w czasie antytureckich demonstracji w Sztokholmie spalono Koran. Turecki polityk dał natomiast zielone światło Finlandii.

Jednoznaczne zapewnienia Finlandii

Premier Finlandii Sanna Marin oświadczyła jednak w Sztokholmie, że jej kraj będzie czekał na Szwecję.

- Ta podróż musi toczyć się ręka w rękę i w zgodzie, tak jak ją zaczęliśmy. Na każdym kroku w naszym interesie jest iść razem. Bezpieczeństwo Finlandii i Szwecji jest ze sobą związane. W interesie całego NATO jest abyśmy wstąpili razem - powiedziała.

Politycy i eksperci mają nadzieję, że akcesja obu krajów zostanie całkowicie odblokowana po zapowiadanych na połowę maja wyborach prezydenckich w Turcji.

Zobacz także:

Zobacz także: Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO w "Sygnałach dnia"

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także