more_horiz
Wiadomości

Niemcy: jest zgoda na eksport czołgów Leopard 1 na Ukrainę. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 14:01
Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit poinformował, że "rząd Federalny Niemiec wydał zezwolenie na eksport na Ukrainę czołgów typu Leopard 1". Rzecznik nie podał na razie dalszych szczegółów ani daty ewentualnego wysłania tych czołgów zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.
Rząd Niemiec dał zgodę na eksport czołgów Leopard 1 na Ukrainę.
Rząd Niemiec dał zgodę na eksport czołgów Leopard 1 na Ukrainę.Foto: Forum/AA/ABACA

Wcześniej niemiecki rząd zapowiedział jedynie dostawę na Ukrainę nowocześniejszych czołgów, Leopard 2, pochodzących z zasobów Bundeswehry.

Leopard 1

Leopard 1 to czołg podstawowy konstrukcji niemieckiej, opracowany w latach 60. XX wieku dla Bundeswehry. Czołgi te używane są od 1965 roku. Ze względu na udaną konstrukcję trafiły do wyposażenia armii w wielu krajach świata, dzięki wielu modernizacjom pozostają na służbie do dnia dzisiejszego w niektórych państwach. Jego następcą jest Leopard 2.

Czytaj także:

Sytuacja na Ukrainie

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Jak informuje portal "Ukraińska Prawda", z terytorium Białorusi wystartował rosyjski myśliwiec MiG 31, który może przenosić pociski hipersoniczne "Kindżał".

W Kijowie ma się dziś odbyć szczyt Unia Europejska-Ukraina. To będzie pierwszy szczyt od czasu rosyjskiej napaści pod koniec lutego i pierwszy od momentu otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do Unii w czerwcu ubiegłego roku.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

ZOBACZ TAKŻE: Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia


PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także