more_horiz
Wiadomości

Czołgi dla Ukrainy. Były urzędnik Pentagonu: kluczowe będzie tempo dostaw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 10:25
- Obietnice, by wyposażyć Ukrainę w czołgi i transportery opancerzone i wozy takie jak Bradleye, Strykery, czy Senatory są bardzo znaczące. Kluczowe będzie tempo ich dostaw - ocenia Ian Brzezinski, ekspert Atlantic Council i były wysoki rangą urzędnik Pentagonu.
Wsparcie Ukrainy. Ian Brzezinski: obietnice, by wyposażyć Ukrainę w czołgi i transportery opancerzone są bardzo znaczące
Wsparcie Ukrainy. Ian Brzezinski: obietnice, by wyposażyć Ukrainę w czołgi i transportery opancerzone są bardzo znacząceFoto: PAP/Jakub Kamiński

- Decyzja o wysłaniu na Ukrainę czołgów i bojowych wozów piechoty to poważne wzmocnienie dla Ukrainy, ale kluczowe będzie tempo ich dostaw - powiedział w rozmowie z PAP Ian Brzezinski. Dodał jednocześnie, że decyzja ta powinna była zapaść wcześniej.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Obietnice, by wyposażyć Ukrainę w czołgi i transportery opancerzone i wozy takie jak Bradleye, Strykery, czy Senatory są bardzo znaczące. Zakładając, że czołgi zostaną przekazane w znacznej liczbie, dadzą Ukrainie wiele potrzebnej mobilności i siły ognia niezbędnej do odbicia terytorium - powiedział Brzezinski, komentując niedawne ogłoszenie USA i sojuszników w sprawie zwiększenia pomocy wojskowej Ukrainie.

Jak jednak podkreślił, potrzeby Ukrainy w tym względzie są pilne, dlatego kluczowe jest szybkie dostarczenie pojazdów, a także uzupełnienie ich bronią o dalszym zasięgu, jak np. rakiety ATACMS, czy samoloty wielozadaniowe, o które od dawna ubiega się Kijów.

Czołgi dla Ukrainy. Wsparcie USA i Zachodu

- Każdy dzień, jaki mija, jest kolejnym, w którym Rosjanie okopują się, mobilizują i wysyłają siły na linie frontu. Wszystko to czyni trudniejszym i bardziej kosztownym dla Ukraińców, by przebić się przez te linie i pokonać siły najeźdźców - zaznaczył Brzezinski.

Ekspert i były czołowy urzędnik Pentagonu odpowiedzialny za Europę i Eurazję pochwalił administrację Joe Bidena za utrzymanie jedności międzynarodowej koalicji państw wspierających Ukrainę, ale jednocześnie uważa, że m.in. z tego względu wsparcie wojskowe dla Kijowa było ograniczone, co ma swoje konsekwencje na polu bitwy.

- Poziom tej pomocy nie był dotąd na poziomie, który dałby Ukrainie przewagę i umożliwił zdecydowane pokonanie Rosjan. Tak, pozwoliło to Ukraińcom przeżyć i odzyskać znaczące terytorium, ale nie postawiło ich w pozycji, by w rozstrzygający sposób wypchnąć Rosjan ze swoich ziem - stwierdził, po czym dodał: "W rezultacie ten konflikt tylko się przedłuża".

Zdaniem Brzezinskiego, choć ryzyko eskalacji konfliktu istnieje i trzeba do niego podchodzić poważnie, nie może to jednocześnie paraliżować działań USA i Zachodu.

- Trzeba być uważnym, by nie tworzyć precedensów i nie wysyłać sygnałów krajom, że mogą odstraszyć NATO lub Stany Zjednoczone od interwencji w jakiś konflikt tylko dlatego, że posiadają broń jądrową. To sygnał, który tylko zwiększa skłonności Putina, by stosować szantaż jądrowy - zaznaczył.


PAP/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także