more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda żegna Szewacha Weissa. "To wielka strata dla polsko-izraelskich relacji"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 14:30
Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że "śmierć Szewacha Weissa to wielka strata dla polsko-izraelskich relacji". Były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce zmarł dziś w wieku 87 lat.
Prezydent Andrzej Duda: śmierć Szewacha Weissa to wielka strata dla polsko-izraelskich relacji.
Prezydent Andrzej Duda: śmierć Szewacha Weissa to wielka strata dla polsko-izraelskich relacji.Foto: PAP/Tomasz Gzell

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji" - napisał prezydent na Twitterze.

Posłuchaj
00:14 12182958_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o Szewachu Weissie (IAR)

W wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Informację o jego śmierci podał redaktor dziennika Haaretz, Ofer Aderet. Pogrzeb Szewacha Weissa odbędzie się jutro na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. 

Życie Szewacha Weissa

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina), w rodzinie żydowskiej. Po wkroczeniu Niemców, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie u innej Polki Marii Potężnej.

W 1947 roku rodzina Szewacha Weissa wyemigrowała do Izraela. W latach 60. ubiegłego wieku służył w izraelskiej armii, skończył studia i oddał się pracy naukowej, a następnie polityce. Weiss był członkiem Knesetu przez 18 lat, od 1981 do 1999.

"Zasłużony dla Kultury Polskiej" 

Na początku XXI wieku był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000 - 2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego.

Uhonorowano go odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w uznaniu zasług na rzecz pogłębienia zrozumienia między Polakami i Żydami, niwelowania wzajemnych uprzedzeń oraz pielęgnowania wspólnego dziedzictwa i tradycji.

Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej, w 2004 r. prezydent uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. A pięć lat później za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza. 

Od kilku lat współpracował regularnie z tygodnikiem "Wprost", a także publikował komentarze w "Rzeczpospolitej".

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Szewach Weiss: Polska ma mnóstwo zalet, mam tutaj wielu przyjaciół

IAR/PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także