more_horiz
Wiadomości

Rosjanie werbują w więzieniach nawet kobiety. Chcą nimi uzupełniać straty na froncie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 20:00
W celu uzupełnienia strat w szeregach wojska, rosyjskie dowództwo werbuje kobiety osadzone w więzieniach na okupowanych terenach Ukrainy. W ciągu tygodnia zwerbowano około 50 kobiet z kolonii karnej w Śnieżnem w obwodzie donieckim - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraina. Sztab: Rosjanie werbują na front kobiety osadzone w zakładach karnych
Ukraina. Sztab: Rosjanie werbują na front kobiety osadzone w zakładach karnychFoto: Shutterstock/Kosmogenez

Według komunikatu sztabu na Facebooku, kobiety zostały wysłane na terytorium Federacji Rosyjskiej na przeszkolenie.

Dla uzupełnienia strat w ludziach, które według ukraińskiego sztabu wynoszą już 130 tys. żołnierzy, dowództwo rosyjskie werbuje do działań wojennych m.in. więźniów.

Zgodnie z doniesieniami ukraińskiego dowództwa na okupowanych terytoriach w obwodzie donieckim Rosjanie powołują chłopców, którzy dopiero w tym roku stają się pełnoletni. Są też doniesienia o mobilizowaniu osób niepełnosprawnych. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w sierpniu ubiegłego roku. Jest to niezgodnie nawet z prawem rosyjskim - informowało wówczas Centrum Narodowego Sprzeciwu dodając, że praktyki takie stały się powszechne na okupowanych terenach obwodu ługańskiego.

We wrześniu sztab powiadamiał, że mobilizacja w Doniecku trwa nawet w szpitalach. Osoby chore i lżej ranne mają być od tamtego czasu przymusowo wysyłane na front. Wezwania przychodzą też pod adresy osób nieżyjących.

Sytuacja na froncie

Rosyjscy okupanci przygotowują się do ewakuacji części zajmowanych terytoriów - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Chodzi między innymi o mieszkańców gminy Troicke w obwodzie ługańskim. Do ewakuacji przygotowani są okupanci wraz z rodzinami - czytamy w raporcie.

W dokumencie podsumowano też sytuację na froncie. Wczoraj Rosjanie przeprowadzili na Ukrainie 20 nalotów i trzy ataki rakietowe - głównie na infrastrukturę cywilną obwodów charkowskiego i mikołajowskiego. Są ofiary wśród cywilów. Z kolei ukraińska armia zdołała wczoraj zniszczyć w walkach między innymi cztery rosyjskie drony Orłan-10, wykorzystywane w celach rozpoznawczo-patrolowych.

W raporcie podkreślono, że utrzymuje się zagrożenie kolejnymi rosyjskimi nalotami i atakami rakietowymi na terytorium całej Ukrainy.

Zobacz także:

Zobacz także: rzecznik MSZ Łukasz Jasina w PR24

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także