more_horiz
Wiadomości

Na Ukrainie powstaje Gwardia Szturmowa. Zgłosiło się już kilka tysięcy ochotników

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 16:36
- Kilka tysięcy ochotników zgłosiło się w ciągu pierwszego dnia naboru do tworzonych w strukturze MSW Ukrainy oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową - poinformowała w sobotę ukraińska Gwardia Narodowa (GN).
Ukraina: tysiące ochotników zgłosiło się do nowych oddziałów szturmowych
Ukraina: tysiące ochotników zgłosiło się do nowych oddziałów szturmowychFoto: Państwowa Służba Graniczna Ukrainy

"W strukturze MSW rozpoczął się nabór ochotników do brygad szturmowych w składzie Gwardii Narodowej, Policji Państwowej i Państwowej Służby Granicznej. Widać pozytywną dynamikę procesu składania wniosków o dołączenie do szeregów brygad szturmowych" - głosi komunikat GN, cytowany przez agencję Ukrinform.

Z oświadczenia wynika, że ponad 3 tys. osób zgłosiło się za pośrednictwem urzędów administracji państwowej, przy czym wnioski złożyło ponad 500 z nich. Ponad 2 tys. ankiet napłynęło na specjalnie utworzoną stronę internetową. Blisko 500 osób zadzwoniło na stosowną linię telefoniczną, by skonsultować się w sprawie naboru.

Kto ma stanowić podstawę Gwardii Szturmowej?

O formowaniu nowych oddziałów poinformowano 2 lutego.

- Zaczęliśmy już formować takie oddziały, których celem jest wyzwolenie naszego terytorium w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - powiedział p.o. szefa MSW Ihor Kłymenko. Jak przekazał, podstawą Gwardii Szturmowej mają być czynni policjanci, pogranicznicy i funkcjonariusze GN. Chodzi przede wszystkim o osoby, które brały udział w walkach z prorosyjskimi separatystami w 2014 roku. Niektórzy z nich walczyli już na froncie podczas obecnej inwazji rosyjskiej, rozpoczętej w lutym 2022 roku.

Jak powiedział Kłymenko, nabór prowadzony jest do brygad poszczególnych służb, jak policja czy straż graniczna; w samej GN ma powstać sześć brygad. Szkolenie ochotników będzie trwać kilka miesięcy.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Czytaj także:

mr/PAP

Zobacz także

Zobacz także