more_horiz
Wiadomości

Przełomowa decyzja USA. Skonfiskowane rosyjskie aktywa trafią do Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 09:43
Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - informuje agencja Ukrinform.
Skonfiskowane rosyjskie aktywa trafią do Ukrainy. Przełomowa decyzja
Skonfiskowane rosyjskie aktywa trafią do Ukrainy. Przełomowa decyzjaFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Merrick Garland poinformował o tym na spotkaniu z ukraińskim prokuratorem Andrijem Kostinem. - Wydaję zgodę na pierwsze w historii przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów w celu wykorzystania ich na Ukrainie - powiedział Garland podczas spotkania z Kostinem w Waszyngtonie.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak oznajmił, chodzi o aktywa objęte aresztem po tym, jak USA oskarżyły rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o uchylanie się od sankcji.

Skonfiskowane rosyjskie aktywa trafią do Ukrainy. 5,4 mln dolarów

Areszt nałożono na kwotę kilku milionów dolarów ze środków amerykańskiej firmy zamieszanej w proceder omijania sankcji przez Małofiejewa. W ostatnich dniach sąd okręgowy w Nowym Jorku zadecydował o zajęciu kwoty 5,4 mln USD należących do oligarchy na rzecz Stanów Zjednoczonych. Garland zapowiedział, że środki te trafią do Departamentu Stanu USA, który przekaże je "w celu wsparcia narodu ukraińskiego".

Małofiejew, właściciel prawosławnego kanału telewizyjnego Cargrad, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został w 2014 r. objęty sankcjami. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o uchylanie się od nałożonych ograniczeń.

Czytaj także:


PAP/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także