more_horiz
Gospodarka

USA: sąd pozwolił na konfiskatę majątku rosyjskiego oligarchy. Pieniądze trafią na odbudowę Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 09:23
Sąd okręgowy w Nowym Jorku zezwolił amerykańskim prokuratorom na zajęcie 5,4 mln dolarów, należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa. Decyzja otworzyła drogę dla transferu tych środków na Ukrainę. Poza USA tylko Kanada wprowadziła w życie mechanizm konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.
Grupa śledcza KleptoCapture przejęła aktywa innych rosyjskich oligarchów, w tym jacht o wartości 300 mln dolarów.
Grupa śledcza KleptoCapture przejęła aktywa innych rosyjskich oligarchów, w tym jacht o wartości 300 mln dolarów.Foto: Shutterstock/Umomos

Konstantin Małofiejew, który jest właścicielem Cargrad TV, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został objęty sankcjami w 2014 r. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o unikanie sankcji.

Pod koniec 2022 roku prokuratorzy oświadczyli, że mieli prawo zająć pieniądze na koncie rosyjskiego oligarchy w Sunflower Bank w Denver, ponieważ próbował on przekazać je swojemu partnerowi biznesowemu z naruszeniem amerykańskich sankcji.

"Wkład jest ważny"

Teraz prokuratorzy doszli do wniosku, że fundusze powinny zostać skonfiskowane, a ich wniosek zatwierdził sąd na Manhattanie. Zgodnie z przyjętą w USA poprawką do ustawy budżetowej, pieniądze Konstantina Małofiejewa mogą zostać skierowane na potrzeby odbudowy Ukrainy.

- Kwoty te są znikome w porównaniu z kosztami katastrofy, wyrządzonej przez Rosję narodowi Ukrainy, ale wkład jest ważny - powiedział Andrew Adams, szef działającej z ramienia ministerstwa sprawiedliwości USA specjalnej grupy śledczej KleptoCapture, której celem jest ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę".

Specjalne środki ekonomiczne

Poza USA tylko Kanada wprowadziła w życie mechanizm konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. W czerwcu Ottawa przyjęła nowelizację ustawy o specjalnych środkach ekonomicznych, która umożliwiła przejmowanie i wykorzystanie rosyjskiego majątku do pomocy Ukrainie.

Grupa KleptoCapture tymczasowo przejęła aktywa innych rosyjskich oligarchów, w tym jacht o wartości 300 mln dolarów, ale nie posiada jeszcze sądowego zezwolenia na trwałą konfiskatę tych dóbr i środków.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS