more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek w Sudanie Południowym: ten, kto idzie za Chrystusem, zawsze wybiera pokój"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 21:41
W Dżubie, stolicy Sudanu Południowego, papież wraz z prymasem Wspólnoty Anglikańskiej arcybiskupem Justinem Welbym i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Kościołów Szkocji Iainem Greenshieldsem wziął udział w modlitwie ekumenicznej w intencji pokoju. Hasłem wspólnej pielgrzymki są słowa Jezusa "Proszę, aby wszyscy byli jedno".
Papież na ekumenicznej modlitwie o miłosierdzie dla kraju
Papież na ekumenicznej modlitwie o miłosierdzie dla krajuFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Trzej przywódcy religijni spotkali się z duchownymi i wiernymi swoich Kościołów w mauzoleum Johna Garanga, bohatera walk o niepodległość chrześcijańskiej części Sudanu. Papież w swoim przemówieniu podkreślił, że nigdy nie doszło w niej do konfliktów między chrześcijanami na tle przynależności wyznaniowej. - Bracia i siostry, wspierajmy się w modlitwie: w naszych różnych wyznaniach poczujmy się zjednoczeni między sobą jak jedna rodzina i czujmy się zobowiązani do modlitwy za wszystkich - mówił.

Franciszek, nawiązując do toczących się walk na tle plemiennym, powiedział, że kto idzie za Chrystusem, zawsze wybiera pokój. Zaapelował o braterską jedność między chrześcijanami i rozpowszechnianie orędzia pokoju i miłości.

"Ten, kto idzie za Chrystusem, zawsze wybiera pokój"

- Ten kto nazywa siebie chrześcijaninem, musi wybrać, po której stronie stanąć. Ten, kto idzie za Chrystusem, zawsze wybiera pokój; ten, kto rozpętuje wojnę i przemoc, zdradza Pana i wyrzeka się jego Ewangelii - mówił Franciszek

 Jak mówił "do szerzenia Jezusowego stylu niestosowania przemocy, aby w tych, którzy deklarują się jako wierzący, nie było już miejsca na kulturę opartą na duchu zemsty; aby Ewangelia nie była tylko pięknym dyskursem religijnym, ale proroctwem, które urzeczywistnia się w dziejach".
Franciszek prosił chrześcijan o wysiłki na rzecz tego, by świadectwo jedności wierzących oddziaływało na lud. - Czynicie to już w wielu dziedzinach, myślę zwłaszcza o zdrowiu, edukacji, działalności charytatywnej: ileż pilnej i niezbędnej pomocy niesiecie ludności - odnotował.

Dziękując za to papież dodał: "Czyńcie tak nadal: nigdy jako konkurenci, ale jako członkowie rodziny".
W niedzielę na terenie mauzoleum Franciszek odprawi mszę, która będzie ostatnim punktem jego wizyty w Afryce. 

Posłuchaj
00:51 12183274_1.mp3 Sudan Południowy: papież wziął udział w modlitwie ekumenicznej w intencji pokoju. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także