more_horiz
Wiadomości

Turcja zmaga się ze skutkami trzęsienia ziemi. Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej rusza na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 14:44
Szef ZPHM dr Artur Zaczyński przekazał, że Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej wyruszy ze strażakami na misję w Turcji, którą nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. W działaniach już od poniedziałku uczestniczyć będą anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników z Zespołu. 
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej wyruszy ze strażakami na misję w Turcji
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej wyruszy ze strażakami na misję w TurcjiFoto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło ponad 1,3 tys. osób. Jeszcze tego samego dnia do dotkniętej kataklizmem Turcji wyleci z Warszawy grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ośmiu wyszkolonych psów.

Działania grupy wesprze Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Jak poinformował dr Zaczyński, w poniedziałek ze strażakami do Turcji poleci pięcioosobowy zespół rozpoznawczy, w tym wiceszef ZPHM Sławomir Butkiewicz. - Jeżeli potrzeby będą większe, jesteśmy w stanie wygenerować trzykrotne albo czterokrotne zasoby - zapewnił szef Zespołu. Jak wyjaśnił, na tym etapie z ZPHM ma misję w Turcji lecą anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników.

Czytaj także:

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że Państwowa Straż Pożarna i inne służby mają możliwość wysłania większego wsparcia dla ratowników w Turcji. Zadaniem wysłanych do tego kraju polskich ratowników i medyków ma być nie tylko uczestnictwo w akcji, ale też ocena dalszych potrzeb.

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także