more_horiz
Wiadomości

Nagrania z Turcji mrożą krew w żyłach. Blok runął w kilka sekund

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 16:13
Co najmniej 1498 osób zginęło w Turcji, a 810 w Syrii, w wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,9 stopnia w skali Richtera. Tysiące osób jest rannych a tragiczny bilans najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie. W internecie krążą przerażające nagrania pokazujące jak niszczycielski był to kataklizm.
Orhan Tatar, szef departamentu AFAD zajmującego się trzęsieniami ziemi, powiedział mediom, że wstrząsy zniszczyły 2834 budynki
Orhan Tatar, szef departamentu AFAD zajmującego się trzęsieniami ziemi, powiedział mediom, że wstrząsy zniszczyły 2834 budynkiFoto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH & Harish Deshmukh/Twitter

Jedno z nagrań pochodzi z miasta Şanlıurfa, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Syrią. Widać na nim, jak w mgnieniu oka zawala się dziewięciopiętrowy budynek. Z kolei w mieście Malatya budowla zawaliła się w trakcie reporterskiej relacji na żywo.

W około dwumilionowym Gaziantep zawaliła się część górującego nad miastem i stanowiącego jego symbol zabytkowego zamku.

Pomoc dla Turcji

Prezydent Turcji Recep Erdogan określił dzisiejsze trzęsienie ziemie jako największy kataklizm w kraju od 1939 roku. Szef tureckiej agencji do spraw sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych AFAD Yunus Sezer przekazał, że w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji zniszczeniu uległo prawie 3 tysiące budynków.

Czytaj również:

Wiele państw zaoferowało Turcji i pomoc. Do kraju lecą polscy strażacy z grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR. Ratownicy będą pomagali w poszukiwaniu osób, które pozostają uwięzione pod gruzami na skutek trzęsienia ziemi.

ms/IAR, PAP, Twitter

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także