more_horiz
Wiadomości

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nowy bilans ofiar

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 15:30
Co najmniej 2308 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii. Łącznie w obu krajach rannych jest niemal 9 tysięcy osób. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa, pomoc zadeklarowało kilkadziesiąt krajów, w tym Polska. Obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów.
Sytuacja w Turcji i Syrii na godz. 15.00: 1904 ofiary śmiertelne
Sytuacja w Turcji i Syrii na godz. 15.00: 1904 ofiary śmiertelneFoto: Eren Bozkurt / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/Forum

W Turcji zginęło co najmniej 1498 osób, o czym poinformowała rządowa agencja do spraw sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych AFAD, ranne są 7634 osoby. Oblicza się, że zniszczonych zostało blisko trzy tysiące budynków.

W Syrii tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 810 ofiarach śmiertelnych. 1315 osób jest rannych.

Trzęsienie ziemi. 4. stopień alarmu w Turcji

O świcie w południowej Turcji doszło do wstrząsu o sile 7,9 stopnia, na głębokości prawie 18 kilometrów. Po nim nastąpiło wiele wstrząsów wtórnych. Jeden z nich miał siłę 6,7 stopnia. Turecka agencja do spraw sytuacji nadzwyczajnych ogłosiła 4. stopień alarmu, co oznacza między innymi apel o pomoc międzynarodową.

Do nowych wstrząsów doszło krótko po południu miejscowego czasu, około ośmiu godzin po pierwszym trzęsieniu ziemi. Epicentrum tego drugiego znajdowało się w rejonie Elbistanu niedaleko Gaziantep. Miejscowi sejsmolodzy podkreślają, że nie były to wstrząsy wtórne, których po pierwszym trzęsieniu zanotowano w Turcji i w Syrii ponad 40, ale nowe trzęsienie ziemi.

Czytaj również:

Pomoc z 45 krajów

Wstrząsy zniszczyły wiele budynków, trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Pomoc w niej zaoferowało 45 krajów, w tym Polska, z której do Turcji wyleci dziś zespół 76 strażaków. Szpitale w Turcji i Syrii są przepełnione, niektóre trzeba było ewakuować, gdyż wstrząsy naruszyły konstrukcję budynków.

W 10 tureckich prowincjach na tydzień zamknięto szkoły. Nieczynne są lotniska w kilku miastach, w tym w Gaziantep i Hatay.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu, o sile 7,4 stopnia, doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule.

Posłuchaj
00:56 12185556_1.mp3 Turcja otrzyma pomoc polskich strażaków. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 

ms/IAR, PAP/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także