more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Szczerski: Polska jest supermocarstwem solidarności

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 16:47
Stały przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski potępił rosyjskie ataki na ukraińskie obiekty cywilne, w tym infrastrukturę oraz budynki mieszkalne. Ambasador wziął udział w briefingu Rady Bezpieczeństwa o sytuacji humanitarnej na Ukrainie.
Krzysztof Szczerski: Polska jest supermocarstwem solidarności
Krzysztof Szczerski: Polska jest supermocarstwem solidarnościFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W trakcie briefingu Krzysztof Szczerski opisał pomoc udzielaną Ukrainie przez Polskę, która stała się centrum dystrybucji pomocy międzynarodowej oraz przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy. Ambasador wskazał, że ponad 9.5 miliona osób z Ukrainy przekroczyło polską granicę od wybuchu wojny, a według danych OECD w 2022 roku Polska przeznaczyła ponad 9 miliardów dolarów na wsparcie humanitarne dla ukraińskich uchodźców.

Polska przekazała Ukrainie również modułowe miasteczka dla pozbawionych dachu nad głową oraz wspiera finansowo projekty humanitarne. Stały Przedstawiciel przy ONZ wskazał na system Starlink, służący zapewnieniu dostępu do internetu.

- Nasz kraj jest największym płatnikiem umożliwiającym działanie terminali - poinformował.


Posłuchaj
00:56 12185871_1.mp3 Polska jest supermocarstwem solidarności wg. Krzysztofa Szczerskiego (IAR)

Liczne ułatwienia dla Ukraińców 

Ambasador opisał również rozwiązania przyjęte w Polsce ułatwiające funkcjonowanie społeczności ukraińskich uchodźców, w tym sposobność uzyskania numeru PESEL, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej, możliwość podjęcia pracy i założenia działalności gospodarczej. Podkreślił, że 450 tysięcy uchodźców podjęło pracę i że Ukraińcy otworzyli w Polsce 14 tysięcy firm.

- Jesteśmy dumni z naszej reputacji bycia "supermocarstwem solidarności" i nie ustaniemy w naszych wysiłkach, aż do zwycięstwa Ukrainy i uzyskania sprawiedliwego pokoju - zapewnił.

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także