more_horiz
Wiadomości

"Proces" Andrzeja Poczobuta. Dziś planowane są mowy końcowe

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 10:20
Dziś w Grodnie ma być kontynuowany proces działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Rozprawy są utajnione i nie uczestniczy w nich żaden z bliskich więźnia białoruskiego reżimu. Andrzej Poczobut jest oskarżony o "podżeganie do nienawiści" i "wzywanie do nakładania sankcji na Białoruś". Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.
Białoruś - na dziś planowane są mowy końcowe w procesie Andrzeja Poczobuta
Białoruś - na dziś planowane są mowy końcowe w procesie Andrzeja PoczobutaFoto: Twitter.com/@viasna96

W ocenie białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza, Andrzej Poczobut stał się dla Białorusinów symbolem niezłomności w przeciwstawianiu się reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

- Andrzej wielokrotnie miał możliwość wyjechać z Białorusi, ale pozostał - podkreśla białoruski opozycjonista. Według Alesia Michalewicza, torturowanie więźniów i represje wobec znacznej części społeczeństwa stosowane przez białoruski reżim przypominają okres sowiecki.

Polska od początku procesu apeluje do władz w Mińsku o uwolnienie Andrzeja Poczobuta podkreślając, że działacz polskiej mniejszości jest niewinny. 

W procesie Poczobuta zaplanowano na wtorek mowy końcowe. Wyrok może zapaść do końca tygodnia, nawet w najbliższych dniach - poinformował sąd obwodowy w Grodnie. Polityczny proces wobec działacza polskiej mniejszości rozpoczął się 16 stycznia. Został utajniony, co oznacza, że ani bliscy, ani media, nie mogą w nim uczestniczyć. Adwokaci nie mogą udzielać informacji na temat przebiegu postępowania.

Proces za pisanie o protestach

Poczobut - członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz, współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą i TVP Polonia, od 25 marca 2021 r., przebywa w białoruskim areszcie. Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o "wzniecanie nienawiści" oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W politycznym procesie Poczobut, jak podaje, powołując się na władze, centrum praw człowieka Wiasna (zdelegalizowane przez władze) jest oskarżany m.in. z powodu artykułów, które publikował w mediach. Według prokuratury "przewiny" Poczobuta miały polegać na tym, że nazywał agresją napaść ZSRR na Polskę w 1939 r., pisał artykuły o protestach na Białorusi i działaczach polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, występował w obronie polskiej mniejszości w tym kraju.

Od października działacz polskiej mniejszości jest przetrzymywany w grodzieńskim areszcie przy więzieniu nr 1. Wcześniej Poczobut przebywał w aresztach w Żodzinie i w Mińsku.

Reakcja władz Polski

Po rozpoczęciu procesu polskie MSZ po raz kolejny zaapelowało o uwolnienie Poczobuta i powtórzyło, że jest on niewinny, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie jest motywowane polityczne.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjmuje informację o rozpoczęciu procesu Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem w dniu 16 stycznia br. Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od marca 2021 r., a zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe i motywowane politycznie" - podano w komunikacie MSZ. Resort spraw zagranicznych zapewnia, że władze RP stale podejmują działania, w tym niepubliczne, na rzecz uwolnienia aktywisty polskiej mniejszości.

Poczobut został uznany za więźnia politycznego.

Posłuchaj
00:44 12187099_1.mp3 Białoruś - na dziś planowane są mowy końcowe w procesie A. Poczobuta. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
(PAP) (PAP)

Czytaj także:

IAR/Maciej Jastrzębski, PAP

mbl/asp

Zobacz także

Zobacz także