more_horiz
Wiadomości

Szef MON: Wojsko Polskie pomoże Turcji w walce ze skutkami trzęsienia ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 10:05
Liczba ofiar poniedziałkowych trzęsień ziemi w Turcji i w Syrii wzrosła do 8300. Niemal 5900 zabitych jest po stronie tureckiej, a prawie 2000 po stronie syryjskiej. Ratownicy walczą z czasem, by dotrzeć do żywych osób pod gruzami. Specjaliści mówią, że decydujące będą najbliższe godziny.
Szef MON: Wojsko Polskie pomoże Turcji w walce ze skutkami trzęsienia ziemi
Szef MON: Wojsko Polskie pomoże Turcji w walce ze skutkami trzęsienia ziemiFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN & Mariusz Błaszczak/Twitter

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Wojsko Polskie pomoże Turcji w walce ze skutkami trzęsienia ziemi.

"Dziś kierujemy tam personel medyczny z Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia, łącznie 52 osoby, w tym lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Do Turcji wyleci także mobilny punkt pomocy wraz z wyposażeniem" - napisał szef MON na Twitterze.

Polska wyśle do Turcji szpital polowy wraz z załogą. Do Turcji zostanie też wysłany szpital modułowy z Wrocławia. Dzięki kontenerowej konstrukcji taki szpital można postawić w każdym terenie, bez względu na istniejącą w danym miejscu infrastrukturę lub jej brak.

Polskie wojsko nabyło doświadczenia w budowie szpitali modułowych między innymi w trakcie misji bojowych w Iraku i Afganistanie.

Szpital modułowy na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie Szpital modułowy na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

Polscy strażacy pracują w Turcji od wtorku

Polskim strażakom z grupy HUSAR Poland udało się uratować 9. osobę spod gruzów w Turcji. Cały czas trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza w rejonie miasta Besni, które dotknęło trzęsienie ziemi.

Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych). Do Turcji wybiera się także grupa ratowników górniczych.

Czytaj również:

W poniedziałek rano w środkowo-południowej Turcji doszło do dwóch potężnych trzęsień ziemi o magnitudzie - odpowiednio - 7,8 i 7,5.

IAR/pp/PAP/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także