more_horiz
Wiadomości

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Uwaga na fake newsy [PRZYKŁADY]

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 23:55
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800. Ratownicy cały czas walczą o życie uwięzionych osób. Nie brak jednak miejsc, gdzie szerzą się fake newsy na temat przyczyn katastrofy.
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Uwaga na fake newsy. Dotyczą technologii HAARP
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Uwaga na fake newsy. Dotyczą technologii HAARPFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN; twitter.com/@_BirolALKAN

W poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce) południowo-wschodnią Turcją i północną Syrią wstrząsnęło gwałtowne trzęsienie ziemi. Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

Według najnowszych informacji liczba ofiar śmiertelnych katastrofy wynosi ponad 7800. Ranni liczeni są w dziesiątkach tysięcy.

Tymczasem w mediach społecznościowych rozpowszechniane są fałszywe informacje na temat przyczyny katastrofy. W niedługim czasie po dramatycznych wydarzeniach na Facebooku i Twitterze zaczęto rozpowszechniać posty, z których wynikało, że trzęsienie ziemi w Turcji zostało wywołane technologią HAARP.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Fala fake newsów

Internauci wskazywali na... karę wymierzoną przez NATO (globalistów) za to, że Turcja planuje opuszczenie organizacji. Argumentują to tym, że katastrofa naturalna to konsekwencja "sprzeciwu wobec globalistów". Jeden z użytkowników Twittera - jako argumentu na obecność technologii HARRP - wskazał na dziwne zachowanie ptaków. Nie ma dowodów na to, że nagranie pochodzi z Turcji przed katastrofą.

Wytłumaczenie jest proste. Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii nie zostało "zaplanowane" przez złowrogie elity. Wynika z przyczyn naturalnych - ruchów tektonicznych ziemi.

"Źródło wstrząsów zlokalizowane było na głębokości 20 km (wg EMSC). Trzęsienie ziemi było skutkiem rozładowania naprężeń powstałych na styku Platformy Arabskiej i Anatolijskiej na Uskoku Wschodnioanatolijskim" - podkreśla Państwowy Instytut Geologiczny w komunikacie.

Parametry zjawiska sejsmicznego z dnia 06/02/2023 r., godz. 01:17:36.1 UTC, region: Central Turkey (źródło: pgi.gov.pl) Parametry zjawiska sejsmicznego z dnia 06/02/2023 r., godz. 01:17:36.1 UTC, region: Central Turkey (źródło: pgi.gov.pl)

Całość można przeczytać w tym miejscu.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Czym jest HAARP?

Placówka badawcza High-frequency Active Auroral Research Program (HAARP) często bywa elementem dezinformacyjnych treści. HAARP nie może wpływać na trzęsienia ziemi, ponieważ skupia się na badaniu procesów, które zachodzą w atmosferze naszej planety. Program jest prowadzony przez Uniwersytet Alaska w Fairbanks.

- Twierdzenia o zdolności HAARP do wywoływania klęsk żywiołowych lub kontrolowania ludzkich zachowań są fałszywe. HAARP to nadajnik wysokiej częstotliwości. Służy do prowadzenia eksperymentów na fragmencie jonosfery o wymiarach 100 na 100 kilometrów. Transmisje z HAARP powodują jedynie kilkusekundowe niewielkie efekty w jonosferze. Ponadto obiekt jest eksploatowany zaledwie przez kilka godzin w roku. HAARP nie może wpływać na żadne ze zjawisk naturalnych takich jak trzęsienia ziemi i burze śnieżne - tłumaczy dr Robert McCoy, dyrektor Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie Alaska w Fairbanks w wywiadzie dla serwisu Climatefeedback.org.

Czytaj także:


demagog.org.pl/pgi.gov.pl/PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także