more_horiz
Wiadomości

Europa przekazuje pomoc dla Turcji. To ponad 30 ekip, prawie 1200 ratowników, 79 psów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 13:52
19 unijnych krajów, w tym Polska, oraz Albania i Czarnogóra pospieszyły z pomocą dla Turcji, którą wczoraj nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Poinformowała o tym Komisja Europejska, która na prośbę władz w Ankarze, uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności cywilnej.
Do Turcji wyleciała z Warszawy grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów.
Do Turcji wyleciała z Warszawy grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów.Foto: PAP/EPA/REFIK TEKIN

Dzięki uruchomionemu mechanizmowi Turcja składa zapotrzebowanie, a Komisja zbiera oferty z poszczególnych krajów, koordynuje i przekazuje pomoc.

11 zespołów poszukiwawczo-ratunkowych jest już na miejscu kataklizmu, w tym między innymi z Polski. 25 ekip ratowniczych i medycznych jest w drodze do najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi obszarów w Turcji.

W sumie Europa zaoferowała prawie tysiąc dwustu ratowników, oraz 79 psów poszukiwawczych. Komisja jest w stałym kontakcie z władzami w Ankarze i dane dotyczące pomocy mogą ulec zmianie wraz z rozwojem sytuacji na miejscu.


Posłuchaj
00:44 Pomoc Europy dla Turcji - 21 krajów, ponad 30 ekip, prawie 1200 ratowników, 79 psów.mp3 Pomoc dla Turcji z 21 krajów Europy: ponad 30 ekip, prawie 1200 ratowników, 79 psów - Beata Płomecka (IAR)

 

Jeśli chodzi o sąsiednią Syrię, którą również nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi, to Unia Europejska finansuje organizacje humanitarne prowadzące akcje poszukiwawczo-ratunkowe, a także dostarczające wodę, urządzenia sanitarne, koce i środki higieniczne.

(PAP)Infografika PAP

Czytaj także:

pg,iar

Zobacz także

Zobacz także